Witam,
tak, to mogą być zaparcia, choć gdy dziecko nie przejawia apetytu, to warto zwrócić uwagę na inne symptomy. Czy jest bardziej marudne, płaczliwe, ma podniesioną temperaturę ciała itd. – cokolwiek, co mogłoby świadczyć np. o infekcji. Co do zaparć, to znamionuje je niska częstotliwość oddawania stolca oraz jego forma i ilość – tutaj szczegóły: https://portal.abczdrowie.pl/zatwardzenie-u-niemowlaka.
Natomiast w przypadku zaparć u niemowlęcia na początku etapu rozszerzania diety warto zwrócić uwagę na to, co dziecko jadło w ostatnim czasie – być może konkretny składnik pokarmowy czy posiłek spowodował te problemy. Warto szczegółowo przeanalizować jadłospis dziecka, zwłaszcza gdy wcześniej problem zaparć nie występował. Np. jabłko surowe ma działanie przyspieszające perystaltykę jelit, ale już jabłko pieczone czy gotowane działa zapierająco itd. Tutaj więcej o diecie dziecka: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-na-zaparcia-u-dzieci.
Proszę też zwrócić uwagę na ilość płynów przyjmowanych przez niemowlę – jeżeli ograniczyła Pani podaż pokarmu/mleka modyfikowanego na rzecz nowych posiłków, to może się okazać, że w cyklu dobowym dziecko przyjmuje mało płynów, co prowadzi do zaparć. Dodatkowo nie każde niemowlę akceptuje na początku wodę jako napój, gdyż przywykło do słodkiego pokarmu matki lub mleka modyfikowanego wskutek czego dziecko wypija niewiele.
Proszę podawać dziecku wodę tak często, jak jest to możliwe, doraźnie warto wypróbować przeczyszczające działanie suszonych śliwek oraz jabłek. Ponieważ jednak nie sposób stwierdzić z całą pewnością, co jest przyczyną dolegliwości Pani syna, sugeruję niezwłoczny kontakt z pediatrą w celu zbadania niemowlęcia oraz ewentualnie zadecydowania o wdrożeniu probiotyku czy leków ułatwiających wypróżnienie (czopek, mikrowlewki, kateter). Być może zainteresuje Panią również artykuł o prawidłowym rozszerzaniu diety niemowlęcia: https://portal.abczdrowie.pl/rozszerzanie-diety.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co może być przyczyną takich dolegliwości u córki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co jeszcze można zastosować u syna na zaparcia? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co znaczą te problemy z wypróżnianiem u synka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak pomóc niemowlęciu się wypróżnić? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy można takie mleko podać noworodkowi? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co znaczy takie ulewanie u mojego synka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jakie produkty mogą powodować zaparcia u 6-miesięcznego dziecka? – odpowiada Lek. Karina Kachlicka
- Czy można podawać niemowlakowi siemię lniane? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jaka jest faktycznie przyczyna zaparć u dziecka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co robić z tymi problemami z wypróżnieniem u niemowlęcia? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Zaparcia u niemowląt - objawy, przyczyny, leczenie
Problemy z układem trawiennym niemowlaków są bardz
Kupa u niemowląt - karmienie piersią, mleko modyfikowane, zmiany, problemy, ciekawostki
Kupa u niemowląt zależy od tego, co podajemy im do
Dieta niemowlaka - karmienie piersią, mleko modyfikowane, rozszerzanie diety niemowlaka, zasady, alergia pokarmowa
Dieta niemowlaka jest kwestią niezwykle ważną. Nie