Czy to zaparcia u synka?

Witam mój 6 miesięczny synek od dwóch dni marudzi, nie chce spać w dzien. Przy czym puszcza smierdzace ciche gazy. Rno zrobił kupke tak malutka a sporo wysiłku w nią włożył była taka zbita. Czy to zaparcia? Co robić? Przy tym nie ma apetytu.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak, to mogą być zaparcia, choć gdy dziecko nie przejawia apetytu, to warto zwrócić uwagę na inne symptomy. Czy jest bardziej marudne, płaczliwe, ma podniesioną temperaturę ciała itd. – cokolwiek, co mogłoby świadczyć np. o infekcji. Co do zaparć, to znamionuje je niska częstotliwość oddawania stolca oraz jego forma i ilość – tutaj szczegóły: https://portal.abczdrowie.pl/zatwardzenie-u-niemowlaka.

Natomiast w przypadku zaparć u niemowlęcia na początku etapu rozszerzania diety warto zwrócić uwagę na to, co dziecko jadło w ostatnim czasie – być może konkretny składnik pokarmowy czy posiłek spowodował te problemy. Warto szczegółowo przeanalizować jadłospis dziecka, zwłaszcza gdy wcześniej problem zaparć nie występował. Np. jabłko surowe ma działanie przyspieszające perystaltykę jelit, ale już jabłko pieczone czy gotowane działa zapierająco itd. Tutaj więcej o diecie dziecka: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-na-zaparcia-u-dzieci.

Proszę też zwrócić uwagę na ilość płynów przyjmowanych przez niemowlę – jeżeli ograniczyła Pani podaż pokarmu/mleka modyfikowanego na rzecz nowych posiłków, to może się okazać, że w cyklu dobowym dziecko przyjmuje mało płynów, co prowadzi do zaparć. Dodatkowo nie każde niemowlę akceptuje na początku wodę jako napój, gdyż przywykło do słodkiego pokarmu matki lub mleka modyfikowanego wskutek czego dziecko wypija niewiele.

Proszę podawać dziecku wodę tak często, jak jest to możliwe, doraźnie warto wypróbować przeczyszczające działanie suszonych śliwek oraz jabłek. Ponieważ jednak nie sposób stwierdzić z całą pewnością, co jest przyczyną dolegliwości Pani syna, sugeruję niezwłoczny kontakt z pediatrą w celu zbadania niemowlęcia oraz ewentualnie zadecydowania o wdrożeniu probiotyku czy leków ułatwiających wypróżnienie (czopek, mikrowlewki, kateter). Być może zainteresuje Panią również artykuł o prawidłowym rozszerzaniu diety niemowlęcia: https://portal.abczdrowie.pl/rozszerzanie-diety.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.