Co znaczą te problemy z wypróżnianiem u synka?

Od ok trzech tygodni mam problem z regularną kupką. Syn ma 5 miesięcy karmiony piersią. Potrafi nawet do tygodnia nie zrobić kupki. Brzuszek ma miękki, widzę że próbuje zrobić, ale coś go blokuje. Zaczęłam wywoływać kupkę mikrowlewkami bo inne sposoby nie działają na niego. Jak już zrobi kupkę to jest twarda. Pije codziennie herbatkę koperkowa z rumiankiem, masuje brzuszek, pediatra zalecił rozszerzenie diety więc zaczęłam podawać po parę łyżeczek dyni, brokuła, suszoną śliwke, jabuszko.Pediatra przepisał syropek Debritan, podajemy już go ponad tydzień . Dodatkowo od paru dni Syn ma śmierdzące Gazy.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zaparcia w tym wieku i w tym momencie życia mogą być rezultatem rozszerzania diety – zbyt szybkiego lub nieprawidłowego. Układ pokarmowy niemowlęcia nie jest do końca wykształcony i nie funkcjonuje jak u dorosłego człowieka, wskutek czego mogą pojawić się różne zaburzenia na kolejnych etapach życia. Początkowo nawet mleko matki może powodować kolki jelitowe, później – nowo odkrywane smaki pokarmów stałych prowadzą niekiedy do zaparć czy problemów trawiennych w postaci cuchnących gazów. Więcej pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zatwardzenie-u-niemowlaka.

Proszę pamiętać, by nie spieszyć się z podawaniem nowych składników i unikać tych o działaniu zapierającym, np. gotowana marchew czy produkty zbożowe w postaci kaszek lub deserków. Również unikanie dań kilkuskładnikowych, na rzecz pojedynczych warzyw (niekoniecznie owoców) byłoby wskazane. By ułatwić dziecku wypróżnianie i zapobiec zaparciom, proszę zwiększyć podaż płynów, to jest wody, w diecie dziecka. Obecnie odchodzi się od podawania herbaty koperkowej z uwagi na możliwe skutki uboczne i brak działania terapeutycznego.

O rozszerzaniu diety niemowlęcia może Pani przeczytać w naszych artykułach, zachęcam do zapoznania się z nimi: https://portal.abczdrowie.pl/ktore-produkty-podawac-jako-pierwsze-poradnik-rozszerzania-diety-niemowlaka oraz https://portal.abczdrowie.pl/zbilansowana-dieta-dla-niemowlat.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.