Problemy z zaparciami u niemowlaka

Ogromne problemy z zaparciami u 5 miesięcznego niemowlaka Witam. Proszę o poradę. Mój 5 miesięczny syn jest na mm. Na początku był dokarmiamy piersią i mm. Miał ogromne problemy z zaparciami i wtedy pomógł nutramigen. W 4 miesiącu zaczęły się ogromne problemy. Synka zaczęły męczyć potworne bóle brzuszka. Odstawilam pierś i była poprawa, ale nitramigen spowodował silne zaparcia, stopce bardzo twarde i odddawane jedynie za pomocą czopka. Ulewanie nawet 2h po posiłku. Za porada pediatry przeszliśmy na bebilon pepti. Tutaj również poprawy brak. Pediatra wskazał kolejna zamianę, tym razem na bebilon comfort. Dodam, ze syn miar robione usg brzuszka, nie ma żadnych złogów, wszystko jest w porządku. Jak mogę pomoc dziecku. Widzę jak bardzo się meczy. Nie śpi nocami, nad ranem pojawiają się silne skurcze.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety nie wspomina Pani, jak często dziecko się wypróżnia oraz jak wygląda wówczas zawartość pieluchy, a jest to istotne. Jeżeli podawane dziecku mieszanki mlekozastępcze nie rozwiązały problemu, mimo że są to produkty hipoalergiczne, stosowane w przypadku alergii na BMK oraz przy kolkach, zaparciach i refluksie, to pozostaje wizyta u gastroenterologa, do czego Panią zachęcam. Poza tym warto wykonać morfologię krwi z oznaczeniem poziomu TSH, a także być może konieczna będzie wizyta u alergologa. Choć w 95% przypadków niemowląt z zaparciami problem mija samoistnie z czasem, to niestety w 5% przyczyną zaparć są choroby układu nerwowego, alergie i celiakia, a nawet niedoczynność tarczycy. Zachęcam do lektury tego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-pokarmowa-u-niemowlat.

Sugerowałabym także skonsultowanie się z pediatrą w celu ustalenia, czy nie warto byłoby rozpocząć rozszerzania diety – u dzieci, u których zaparcia mają charakter nieokreślony, niezwiązany z żadną chorobą układu trawiennego czy alergiami, niekiedy wprowadzenie urozmaiconej diety przynosi poprawę częstotliwości wypróżnień. Oczywiście w takiej sytuacji rozszerzanie diety należy przeprowadzić z dużą dozą ostrożności oraz bez pośpiechu, mimo iż według stanowiska WHO preferowane jest wyłączne karmienie niemowlęcia mlekiem aż do 6. miesiąca jego życia. Jeżeli pediatra uzna, że Pani syn jest gotowy, można spróbować wprowadzać niewielkie ilości warzyw i owoców – mam na myśli te, które nie mają działania zapierającego. Proszę również pamiętać o niebagatelnej roli wody – dzieci karmione mlekiem modyfikowanym powinny być przepajane wodą, a jeśli maluch cierpi na zaparcia jest to szczególnie istotne.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/zatwardzenie-u-niemowlaka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.