Jak pomóc niemowlęciu się wypróżnić?

Witam. Moja córeczka ma 6 tygodni i ma problem z robieniem kupki. Mija właśnie 3 dzień jak nie może zrobić . Przez te 3 dni strasznie się pręży i widać że pcha robi się czerwona na twarzy. Lekarz powiedział że to nic takiego ale ja się martwię bo jest to częste. Nie wiem jak mogę jej pomóc . Potrafić co 20min jęczeć. Proszę o jakąś poradę żeby się tak nie męczyła .

Redakcja abcZdrowie

Witam,

lekarz ma rację – nie ma Pani powodu do obaw. Problemy z zaparciami, a niekiedy po prostu uporczywe postękiwanie podczas wypróżniania niemowlęcia budzi niepokój rodziców zupełnie niepotrzebnie. Proszę zapoznać się z naszym artykułem, powinien Panią uspokoić: https://parenting.pl/stekanie-noworodka.

Przede wszystkim niemowlęta karmione piersią mogą nie wypróżniać się nawet przez 7 dni – dopóki nie dokucza dziecku wzdęty, twardy brzuch, a apetyt nie maleje, nie jest to nic dziwnego. Dziecko karmione mlekiem modyfikowanym z kolei powinno wypróżniać się minimum raz dziennie, ale z kolei stolec tak karmionego niemowlęcia może być bardziej zbity, papkowaty. Najczęściej w takiej sytuacji konieczne jest dopajanie niemowlęcia – odpowiednie nawodnienie dziecka sprzyja prawidłowej perystaltyce jelit i niebolesnemu wypróżnieniu. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zatwardzenie-u-niemowlaka.

Gdy dziecku ewidentnie dokuczają zaparcia, to można niemowlę wspomóc – przede wszystkim warto podawać probiotyk, który zadba o właściwą florę jelitową potrzebną do prawidłowego trawienia. Warto także masować mały brzuch oraz układać na nim niemowlę jak najczęściej. Tutaj wskazówki: https://portal.abczdrowie.pl/dziecko-a-probiotyki.

Doraźnie można zastosować czopek, mikrowlewki lub kateter rektalny – te metody proszę jednak stosować sporadycznie, po skonsultowaniu się z pediatrą.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.