Czy synek może mieć jakieś problemy z brzuszkiem?

Witam u mojego 8 tygodniowy synek ma bardzo śmierdzące gazy poza tym częstotliwość wypróżniania jest nawet co 7 dni. Jest karmiony piersią oraz bebilonem profutura coraz bardziej mni Zastanawia czy jest to normalne czy może mieć jakiś problem z brzuszkiem

Redakcja abcZdrowie

Witam,

odór gazów często ma związek nie tylko z tym, co dziecko je, ale i z tym jak długo resztki zalegają w jelitach – w przypadku Pani syna jest to bardzo długo. Ponieważ niemowlęta mają niedojrzały układ pokarmowy, to trawienie pokarmów nie przebiega tak, jak w przypadku dorosłego, zdrowego człowieka.

Mały brzuszek ma zatem często problemy żołądkowo-jelitowe, niekiedy jest to typowa kolka związana z nadmiarem gazów buzujących w jelitach. W niektórych wypadkach problemy trawienne powoduje niedobór enzymu trawiącego laktozę (głównego składniku mleka) lub u dziecka występuje tymczasowa nietolerancja czy nadwrażliwość na jakiś składnik pokarmowy. W większości przypadków jest to naturalne, a problemy z trawieniem mijają z czasem. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/rozwoj-ukladu-pokarmowego-dziecka-krok-po-kroku.

Mimo to na dolegliwości tego typu należy reagować – dolegliwości Pani syna wskazują na to, że należy zadbać o zwiększenie częstotliwości wypróżnień – w przypadku niemowlęcia karmionego mlekiem modyfikowanym stolec powinien być co najmniej raz dziennie, dziecko karmione piersią może nie wypróżniać się częściej niż raz w tygodniu pod warunkiem braku dolegliwości. Ponieważ karmi Pani także mieszanką mlekozastępczą, to jednak syn powinien wypróżniać się zdecydowanie częściej – to powinno wyeliminować problem śmierdzących gazów. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/kupa-u-niemowlat.

Sugeruję także, by skonsultowała się Pani z pediatrą – być może konieczna będzie zmiana mleka na inne oraz dopajanie dziecka, o czym zadecyduje lekarz po badaniu i zebraniu wywiadu.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/czy-kupa-twojego-dziecka-jest-normalna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.