Czy takie wypróżnianie powinno mnie niepokoić?

Dzień dobry moja córka ma 3 miesiące i 4 dni. Mamy problemy z kupą na początku robiła codziennie teraz 5dni,6dni, 10dni (dałam czopek) 7dni (dałam czopek) i teraz 4 dni (nadal czekam). Kupy są lekko zielono-zolte, gęste ale nie rzadkie. Mimo, że robi tak rzadko kupę to jest nadal pogodna, nie napina się, nie płacze. Karmie wyłącznie piersią i podaje jej dicoflor. Byłam u pediatry to każe podawać czopki, a inni lekarze, że mam obserwować. Czy tak rzadko robione kupy są norma, czy powinnam się nie pokroić? Proszę o pomoc i ewentualnie pokierować mnie to jakiego lekarza powinnam się zgłosić

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia dziecka, zwłaszcza, że dotyczy to niemowlęcia. To bardzo wymagający czas, gdyż każda nowa pojawiająca się dolegliwość może przysparzać zmartwień młodym rodzicom.

Z opisu objawów, które wystąpiły u Pani dziecka, można by stwierdzić, że prawdopodobnie obecne są problemy z wypróżnianiem i pracą czynnościową jelit. Mogłoby być to spowodowane alergią na białko mleka krowiego lub nietolerancją laktozy. W takich sytuacjach i w przypadku karmienia wyłącznie piersią, prawidłowym krokiem byłoby ograniczenie spożywania produktów mlecznych.

Przy diecie eliminacyjnej można by zauważyć różnice w częstości wypróżniania i zalegania gazów w jelitach. Istotnym jest również sposób karmienia oraz fakt odbicia dziecka po posiłku.

Zalecamy Pani konsultację z lekarzem alergologiem lub pediatrą, aby po dokładnym badaniu przedmiotowym dziecka zdecyduje o dalszym postępowaniu. Możliwe, że w celu zachowania karmienia piersią niezbędna będzie eliminacja produktów mlecznych w swojej diecie. Istnieją również na rynku krople, które można podawać przed każdym karmieniem dziecka, które rozkładają laktozę.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://parenting.pl/nietolerancja-laktozy-u-dzieci

https://zdrowie.parenting.pl/kolka-jelitowa

https://portal.abczdrowie.pl/skaza-bialkowa-u-niemowlat

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.