Czy to normalne, że dziecko od 9-ciu dni nie wypróżnia się?

Moja córka ma 5 i pół miesiąca. Do końca 5 miesiąca była karmiona wyłącznie piersią, potem zaczęłam wprowadzać marchew, ziemniaka i gotowane jabłko, których je parę łyżeczek. Od 9 dni nie robiła kupy. Zrobiła się marudna, ma słabszy apetyt, gorzej śpi. Ma częste i bardzo śmierdzące gazy, a od 2 dni czasem się napina i pręży. Do końca 4 miesiąca kupy były minimum raz dziennie. Potem zaczęły się co 3 dni, co 5 dni w końcu co tydzień. W przychodni usłyszałam, że mleko mamy tak dobrze się wchłania a ona wszystko przyswaja, bo rośnie. Tylko teraz widzę, że zaczyna Jej to przeszkadzać a ja się stresuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

uznaje się, że dziecko karmione piersią może się wypróżniać nawet tylko raz na tydzień właśnie dlatego, że pokarm matki jest lekkostrawny i dobrze przyswajalny. Dotyczy to jednak niemowląt, które nie mają jeszcze rozszerzanej diety, a stan ich pieluchy nie budzi wątpliwości czy niepokoju rodziców. Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/czy-kupa-twojego-dziecka-jest-normalna.

Natomiast w przypadku Pani córki zdecydowanie wypróżnienia powinny być częstsze – najlepiej raz dziennie z uwagi na rozszerzanie diety oraz sygnały wskazujące na problemy z trawieniem. Mam tu na myśli: gazy, kolki jelitowe i bóle brzucha, a także złe samopoczucie i słaby apetyt. Oznacza to problem z zaparciami, które należy zniwelować. Wspomagająco może Pani zastosować czopek glicerynowy (dostosowany do wieku lub wagi dziecka) lub inny preparat dostępny w aptece (np. mikrowlewki). Dodatkowo na pewno wskazane byłoby podawanie probiotyku. Odsyłam do materiału dostępnego pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zatwardzenie-u-niemowlaka.

Zaparcia mogą także oznaczać, że układ trawienny nie do końca sobie radzi z wprowadzaniem nowych pokarmów – proszę pamiętać, by robić to powoli, wprowadzając jeden nowy składnik do diety i obserwując reakcję organizmu nawet przez kilka dni. Warto także jak najczęściej przystawiać dziecku do piersi lub zwiększyć podaż płynów w inny sposób – np. podając wodę w bidonie.

Niewykluczone, że problemy z wypróżnieniem są spowodowane brakiem gotowości dziecka na rozszerzanie diety i niedojrzałością układu pokarmowego. Powinny ustąpić z czasem, lecz jeżeli problem będzie się pogłębiał, konieczne będą konsultacje z pediatrą i/lub gastroenterologiem.

Być może pomocny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-niemowlat-czego-unikac.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.