Czy to normalne, że dziecko od 9-ciu dni nie wypróżnia się?

Moja córka ma 5 i pół miesiąca. Do końca 5 miesiąca była karmiona wyłącznie piersią, potem zaczęłam wprowadzać marchew, ziemniaka i gotowane jabłko, których je parę łyżeczek. Od 9 dni nie robiła kupy. Zrobiła się marudna, ma słabszy apetyt, gorzej śpi. Ma częste i bardzo śmierdzące gazy, a od 2 dni czasem się napina i pręży. Do końca 4 miesiąca kupy były minimum raz dziennie. Potem zaczęły się co 3 dni, co 5 dni w końcu co tydzień. W przychodni usłyszałam, że mleko mamy tak dobrze się wchłania a ona wszystko przyswaja, bo rośnie. Tylko teraz widzę, że zaczyna Jej to przeszkadzać a ja się stresuję.
KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu

Prawidłowe odciąganie pokarmu

Jeśli po urodzeniu dziecka chciałabyś karmić piersią, dobrze jest opanować umiejętność odciągania pokarmu. Czy wiesz, jak to robić? Obejrzyj nasz film i dowiedz się tego.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

uznaje się, że dziecko karmione piersią może się wypróżniać nawet tylko raz na tydzień właśnie dlatego, że pokarm matki jest lekkostrawny i dobrze przyswajalny. Dotyczy to jednak niemowląt, które nie mają jeszcze rozszerzanej diety, a stan ich pieluchy nie budzi wątpliwości czy niepokoju rodziców. Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/czy-kupa-twojego-dziecka-jest-normalna.

Natomiast w przypadku Pani córki zdecydowanie wypróżnienia powinny być częstsze – najlepiej raz dziennie z uwagi na rozszerzanie diety oraz sygnały wskazujące na problemy z trawieniem. Mam tu na myśli: gazy, kolki jelitowe i bóle brzucha, a także złe samopoczucie i słaby apetyt. Oznacza to problem z zaparciami, które należy zniwelować. Wspomagająco może Pani zastosować czopek glicerynowy (dostosowany do wieku lub wagi dziecka) lub inny preparat dostępny w aptece (np. mikrowlewki). Dodatkowo na pewno wskazane byłoby podawanie probiotyku. Odsyłam do materiału dostępnego pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zatwardzenie-u-niemowlaka.

Zaparcia mogą także oznaczać, że układ trawienny nie do końca sobie radzi z wprowadzaniem nowych pokarmów – proszę pamiętać, by robić to powoli, wprowadzając jeden nowy składnik do diety i obserwując reakcję organizmu nawet przez kilka dni. Warto także jak najczęściej przystawiać dziecku do piersi lub zwiększyć podaż płynów w inny sposób – np. podając wodę w bidonie.

Niewykluczone, że problemy z wypróżnieniem są spowodowane brakiem gotowości dziecka na rozszerzanie diety i niedojrzałością układu pokarmowego. Powinny ustąpić z czasem, lecz jeżeli problem będzie się pogłębiał, konieczne będą konsultacje z pediatrą i/lub gastroenterologiem.

Być może pomocny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-niemowlat-czego-unikac.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty