Dlaczego moje dziecko tak często się budzi?

Witam Moja córeczka za parę dni ukończy 7 miesięcy. Od urodzenia bardzo dobrze spała, budziła się 1-2 razy na karmienie. Od 1 października budzi się zawsze minimum 5 razy. Biorę ją wtedy do swojego łóżka do piersi, przy której zasypia i ponownie odkładam ją do łóżeczka. Raczej nie jest do głód, bo nie słychać łykania, bardziej potrzeba bliskości. Nieraz zdarza się że płacze i pręży się - wtedy muszę ją nosić bo i pierś nie pomaga. Problem zaczął się od ząbkowania, wyszedł jej pierwszy ząbek, a zaraz po nim drugi. Jednak teraz nie widzę objawów aby szedł kolejny. Od 6 miesiąca zaczęłam rozszerzanie diety (do 6 miesiąca karmiłam tylko piersią) , może to też jest przyczyną częstych pobudek? Dodam też że córka nie używa od urodzenia smoczków. Proszę o radę

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli dziecku nic nie dolega – to znaczy nie ma gorączki, nie widać spadku nastroju, zwiększonej płaczliwości czy braku apetytu, to nie ma Pani powodu do obaw. Z pewnością tak częste pobudki córki są frustrujące, niemniej z pewnością z czasem to minie.

Na 22.-26. tydzień życia dziecka, czyli mniej więcej ok. 6. miesiąca przypada tzw. piąty skok rozwojowy. Dziecko może w tym czasie zacząć odczuwać lęk separacyjny, co przejawia się przez zwiększoną potrzebę bliskości. Może manifestować się to nocą, kiedy ewidentnie dziecko nie jest głodne. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/skoki-rozwojowe.

Proszę pamiętać, że również rozszerzanie diety jest także dla dziecka dużym wyzwaniem, co może potęgować uczucie zagubienia. Prężenie się nocą być może jest też reakcją na ból brzucha – to także naturalny etap rozszerzania diety, kiedy układ pokarmowy dziecka „uczy się” trawienia czegoś innego niż mleko.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-u-niemowlaka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.