Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

Witam. Musze odstawić dziecko od piersi. Nie ze względu że chce tylko niestety muszę, powrót do pracy związany jest z max karmieniem piersią 2x dziennie co 12 h. Rozszerzona dietę zaczęliśmy od 5 miesiąca wprowadzana powoli. W tym momencie dziecko ma 7 miesięcy jada: 8.00 śniadanie (słoiczek - niechętnie je takie śniadania) zupka przeze mnie robiona. 10.00-10.30 karmienie piersią drzemka max 1h, 13.00 obiad - przeze mnie robiony wołowinka z warzywami 15.30-16.00 karmienie piersią drzemka max 1.5h, 18.00 owoce z tubki lub zupki również sama robie kurczak z warzywami (3 różne zupki na każdą porę karmienia) 20.00 karmienie piersią = nocne spanie (pobudka 6.00-6.30) W nocy co jakieś 3h budzi się na karmienie piersią. Proszę o sugestie, mam tylko 2 miesiące aby nauczyć dziecko jeść z piersi tylko 2 razy dziennie. 1. co mogę zrobić czy podać dziecku w nocy do jedzenia zeby wprowadzić aby zmniejszać karmienie piersią? Również często się budzi ok5-6 razy w ciągu nocy nie na jedzenie tylko na przytulanie, chwilowe noszenie i nie ma spokojnego snu... 2. W jaki sposób mogę nakłonić dziecko na dłuższe przerwy między posiłkami w ciągu dnia ? (czy jest to możliwe? Szybko się nudzi zabawkami) ma tendencje do ulewania/wymiotowania (chyba po kaszce, owsiane) 3. Proszę o podpowiedz co mogłabym sama przygotować aby dziecko miało pełnowartościowe pożywne śniadanko. Od kiedy można wprowadzić krowie mleko?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

podstawą żywienia dziecka do 1. roku życia jest mleko – czy to pokarm matki, czy mleko modyfikowane. Zatem, jeżeli chce Pani odstawić dziecko od piersi, może to Pani zrobić, ale tylko pod warunkiem przestawienia dziecka na mleko modyfikowane. Nie należy zbyt gwałtownie rozszerzać dziecku diety ani modyfikować jej w taki sposób, by stałe pokarmy zastąpiły mleko. Więcej wskazówek pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/rozszerzanie-diety.

Nocne budzenie się niemowlęcia niekoniecznie musi mieć związek z odczuwaniem głodu – dzieci karmione piersią po prostu często zaspokajają potrzebę bliskości, łagodzą lęki lub ból poprzez tulenie się czy ssanie piersi matki. W takiej sytuacji zwiększenie kaloryki wieczornych posiłków niczego nie zmieni. Nocą również nie podaje się stałych posiłków, nie zaleca się także, by dziecko w tym wieku karmione było mlekiem modyfikowanym z uwagi na ryzyko wystąpienia tzw. próchnicy butelkowej. Zatem najlepszym wyjściem byłoby pozostanie przy nocnym karmieniu piersią lub podawanie do picia wody w butelce, gdy dziecko się budzi.

Zdecydowanie nie powinna Pani wydłużać przerw pomiędzy posiłkami dziecka – czy to mlekiem, czy pokarmami stałymi, bowiem to niemowlę decyduje o tym, kiedy i w jakiej ilości je. Zatem niedopuszczalne jest wprowadzanie sztywnych ram czasowych czy ograniczanie pożywienia. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/schemat-zywienia-niemowlat.

Natomiast krowie mleko można podawać od początku rozszerzania diety w formie dodatku do dań – np. naleśników, placków czy kaszek itd., zaś jako napój – najwcześniej po 1. roku życia. Przykładowe menu dla małego dziecka znajdzie Pani w odpowiedzi eksperta pod tym pytaniem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przykladowe-menu-dla-11-miesiecznego-dziecka oraz tutaj: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zywienie-4-miesiecznego-dziecka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.