Żywienie 4-miesięcznego dziecka

Witam. Synek niedługo skończy 4 m-ce co podawać do jedzenia oprócz mleka, w jakich ilościach i ile razy dziennie?

Witam, nie napisała Pani czy synek jest karmiony piersią czy mlekiem modyfikowanym, a to istotne, ponieważ schematy żywienia różnią się.
Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią

Przez pierwsze 6 miesięcy życia zdecydowanie zaleca się karmienie piersią na żądanie, czyli wtedy, gdy matka zauważy wczesne objawy głodu (dziecko czuwa, jest aktywne, ma odruch szukania, próbuje ssać ręce).
Po ukończeniu 5 miesiąca i nie później niż w 6-ym zaleca się podanie glutenu. Stoi to w sprzeczności z zaleceniem, aby karmić wyłącznie piersią przez pół roku. Jednak badania wskazują, że podanie glutenu właśnie w tym okresie życia sprawia, że zmniejsza się ryzyko choroby trzewnej i alergii. Gluten podaje się w postaci kaszy manny dodanej do mleka kobiecego lub przecieru z marchewki.
Posiłki uzupełniające

Począwszy od 7 miesiąca, schemat żywienia niemowląt zaleca, aby dziecko otrzymało, oprócz mleka matki, posiłki uzupełniające. Ich podawanie trzeba rozpocząć od 2-3 łyżeczek i uważnie obserwować reakcję dziecka. Powinny to być:

7-9 miesiąc: zupka jarzynowa z dodatkiem mięsa lub ryby (1-2 razy w tygodniu), połową żółtka co drugi dzień i z kleikiem glutenowym; kaszka lub kleik; sok albo przecier z owoców;
10 miesiąc: obiad składający się z zupy jarzynowej z kaszką glutenową oraz mięsa i warzywa; kaszka lub biszkopt/pieczywo; sok lub przecier owocowy; codziennie pół żółtka;
11-12 miesiąc: obiad dwudaniowy (zupa jarzynowa, mięso/ryba, ziemniak/ryż); całej jajko co drugi dzień; produkty zbożowe (kaszki, pieczywo, biszkopty, sucharki), łączone z produktami mlecznymi (twarożek, jogurt, kefir, mleko modyfikowane); sok lub przecier z owoców.
Schemat żywienia niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym

Jeżeli dziecko nie może być karmione piersią, powinno otrzymywać mleko modyfikowane. W pierwszym półroczu życia powinno to być mleko początkowe. Ilość i liczba posiłków powinna wyglądać następująco:

1 miesiąc: 7 posiłków w czasie których dziecko wypija od 90 do 110 ml mleka początkowego;
2 miesiąc: 6 porcji po 110 do 130 ml mleka;
3 miesiąc: 6 razy po 130 ml;
4 miesiąc: 6 porcji 150 ml;
5 miesiąc: 4 porcje 180 ml mleka i 1 raz zupa jarzynowa oraz 1 raz przecier lub sok jabłkowy (posiłek uzupełniający powinien zastąpić jedną porcję mleka);
6 miesiąc: 4 porcje 180 ml mleka początkowego oraz zupa z dodatkiem mięsa lub ryby (1-2 razy w tygodniu); sok albo przecier z owoców – nie więcej niż 150 gramów;
7-8 miesiąc: 3 porcje mleka następnego (180ml) z dodatkiem kaszki glutenowej (1 raz) i bezglutenowej (2 razy); zupa z dodatkiem mięsa/ryby i 1/2 żółtka co drugi dzień; deser mleczno-owocowy; sok lub przecier z owoców;
9 miesiąc: posiłek zwiększa się do 200ml – 1 raz mleko z kaszą glutenową, 1 raz mleko z kaszą bezglutenową i 1 raz kasza na mleku (również 200ml), a do tego porcja zupy z połówką żółtka i mięsem albo rybą; owoce/kompot/sok;
10 miesiąc: 3 posiłki po 220ml składające się mleka (nadal następnego) i zbóż (kaszki, biszkopty, pieczywo), dwudaniowy obiad; owoce w postaci przecieru, kompotu, soku;
11-12 miesięcy: jak wcześniej, wprowadzić całe jajko 3-4 razy w tygodniu oraz twarożek i jogurt.

Serdecznie pozdrawiam i zapraszam na www.dietoterapia.waw.pl