Przykładowe menu dla 11-miesięcznego dziecka

Witam, Jak powinno wyglądać przykładowe menu dla 11 miesięcznego oraz starszego dziecka? Ile mleka i innych przetworów powinno znajdować się w diecie dziecka? W internecie  jest tyle diet dla niemowląt i starszych dzieci, które wzajemnie się wykluczają, że zupełnie nie wiem jak się za to zabrać. Co powinno się znaleźć w diecie niespełna rocznego dziecka? O jakich składnikach należy pamiętać, aby dziecko dobrze się rozwijało? Chcę rozszerzyć dietę dziecka prawidłowo, aby w przyszłości nie miało większych problemów ze zdrowiem i z wagą. Dlatego będę bardzo wdzięczna za porady i ewentualnie podanie linków do strony z fachową wiedzą na ten temat. Dziękuję.

Dzień dobry. Jeśli dziecko jest nadal karmione piersią, to można nadal karmić na żądanie. Natomiast jeśli jest karmione mlekiem modyfikowanym, należy je podawać 3 razy dziennie (wliczając w to posiłki na bazie mleka modyfikowanego).
- Posiłki powinny być urozmaicone, o coraz bardziej stałej konsystencji, aby stymulować żucie pokarmu.
- Należy wprowadzić produkty mleczne takie jak: jogurt naturalny, kefir, maślanka, twarożek, mleko acidofilne (najlepiej ekologiczne, bez konserwantów, barwników, aromatów i bez cukru).
- Należy unikać podawania soli i cukru podczas przygotowywania posiłków.
- Do dań obiadowych należy dodawać łyżeczkę dobrej jakości oleju roślinnego np. oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej rydzowy lub prawdziwe masło. Tłuszcz należy dodawać po przyrządzeniu posiłku. Nie wolno smażyć.
- Nie należy podawać dziecku ostrych przypraw, można dodawać natomiast łagodne przyprawy i zioła np. koperek, pietruszka, bazylia, majeranek.
- Między posiłkami dziecko powinno pić wodę mineralną niskozmineralizowaną (zawartość soli mineralnych ogółem < 500mg/1 litr wody) lub herbatki ziołowe dla dzieci. Soki należy podawać tylko czasami (jako porcja owoców).

Schemat dla dziecka karmionego piersią w 11 miesiącu:
- Karmienie piersią na żądanie
- Produkty zbożowe (kaszki/kleiki glutenowe i bezglutenowe, pieczywo, biszkopty, sucharki, chrupki ryżowe lub kukurydziane) łączone z produktami mlecznymi (np. mleko modyfikowane, twarożek, jogurt, kefir – kilka razy w tygodniu)
- Obiad z 2 dań: zupa jarzynowa z kaszką glutenową + jarzynka z gotowanym mięsem (15-20 g) lub rybą 1-2 razy w tygodniu z dodatkiem ziemniaków, ryżu lub kaszy (np. kuskus, jaglana, jęczmienna)
- Całe jajko (3 - 4 razy w tygodniu)
- Przecier owocowy/owoce/ sok (najlepiej przecierowy): nie więcej niż 150 g

Schemat dla dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym w 11 miesiącu:
- 3 x 220 ml – mleczny posiłek łączony z produktami zbożowymi (np.: mleko następne, twarożek, kefir, jogurt kilka razy w tygodniu, kaszki mleczne glutenowe i bezglutenowe, niewielkie ilości pieczywa, biszkopty, sucharki, chrupki ryżowe lub kukurydziane
- Obiad z 2 dań: zupa jarzynowa z kaszką glutenową + jarzynka z gotowanym mięsem (15-20 g) lub rybą (1-2 razy w tygodniu) z dodatkiem ziemniaków, ryżu lub kaszy (np. kuskus, jaglana, jęczmienna)
- Całe jajko (3-4 razy w tygodniu)
- Przecier owocowy/owoce/ sok (najlepiej przecierowy): nie więcej niż 150 g

Przykładowe menu: dzień 1
- I śniadanie: kaszka mleczno-owocowa wielozbożowa (bez cukru)
- II śniadanie: twarożek, bułeczka pszenna posmarowana masłem, cząstki pomidora bez skóry
- Obiad: zupa z dyni (z włoszczyzną) z kaszą jaglaną z dodatkiem oleju rzepakowego + rybka w sosie pomidorowym z ziemniaczkami , marchewką i groszkiem, skropione oliwą z oliwek
- Podwieczorek: mus z jabłuszka i banana
- Kolacja: mleczna kaszka manna bez cukru

dzień 2
- I śniadanie: kaszka mleczno-owocowa wielozbożowa (bez cukru)
- II śniadanie: chlebek posmarowany masłem, z jajkiem gotowanym na twardo, cząstki pomidora bez skóry
- Obiad: krupniczek z kaszą jęczmienną z olejem rzepakowym + mięso z piersi kurczaka z makaronem w sosie szpinakowym
- Podwieczorek: mus z jabłuszek, winogron i brzoskwiń z jogurtem naturalnym
- Kolacja: Kaszka mleczo-owsiana bez cukru

Pozdrawiam serdecznie