Niechęć do mleka u 10-miesięcznego dziecka

Witam serdecznie! Moja córeczka skończyła 10 moc. Od paru dni odmawia picia mleka. Każda próba kończy się płaczem. .. jedynie na noc uda się ale wypija max 90 ml. Wiem że niektóre dzieci w tym wieku kończą swoją przygodę z mleczkiem. Ok - ale chodzi o to że żadnych kaszek tez nie chce jesc. żadnych! :( Proszę mi w takim razie doradzić co mam jej dawać żeby dostarczać odpowiednią ilość wapnia??? Co może przykladowo jesc w ciagu dnia? Przecież nie może jeść wyłącznie mięsa.. :( z gory dziękuję

Aleksander Ropielewski

Taka niechęć do jedzenia musi mieć jakąś przyczynę, której z Pani pytania nie jestem w stanie ustalić. Konieczne jest zebranie dokładnego wywiadu odnośnie nawyków żywieniowych córki. Pomóc może dietetyk.

Dzień dobry. Z doświadczenia wiem, że odmowa przyjmowania pewnych pokarmów w tym wieku może (ale nie musi) wiązać się z ząbkowaniem. Być może po jakimś czasie córeczka znów nabierze ochoty na jedzenie kaszek.
- Od 11 miesiąca życia dziecko powinno przyjmować 3 posiłki mleczne.
- Dopóki dziecko odmawia kaszki można spróbować podać pieczywo (jasne pszenne), biszkopty, namoczone w mleku sucharki, chrupki ryżowe lub kukurydziane (oczywiście bez dodatku cukru i innych dodatków). Jeśli do tej pory dawała Pani tylko gotowe kaszki przeznaczone dla dzieci, może Pani spróbować podawać córeczce zwykłą kaszę manną, kaszę jaglaną lub kleik ryżowy.
- Zamiast mięsa 1-2 razy w tygodniu na obiad można podać dziecku rybę.
- 3-4 razy w tygodniu należy podawać dziecku całe jajko
- Obiad powinien (ale nie musi) składać się z dwóch dań: zupa jarzynowa z kaszką glutenową + jarzynka z gotowanym mięsem (15-20 g) lub rybą (1-2 razy w tygodniu) z dodatkiem ziemniaków, ryżu lub kaszy (np. kuskus, jaglana, jęczmienna).
- Oprócz tego codziennie dziecko powinno otrzymać porcję owoców: przecier owocowy lub owoce lub sok (najlepiej przecierowy): nie więcej niż 150 g.
- Można wprowadzić kilka razy w tygodniu produkty mleczne takie jak: jogurt naturalny, kefir, maślanka, twarożek, mleko acidofilne (najlepiej ekologiczne, bez konserwantów, barwników, aromatów i bez cukru).
- Należy unikać podawania soli i cukru podczas przygotowywania posiłków.
- Do dań obiadowych należy dodawać łyżeczkę dobrej jakości oleju roślinnego np. oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej rydzowy lub prawdziwe masło.
- Między posiłkami dziecko powinno pić wodę mineralną niskozmineralizowaną (zawartość soli mineralnych ogółem < 500mg/1 litr wody) lub herbatki ziołowe dla dzieci. Soki należy podawać tylko czasami (jako porcja owoców).
- Posiłki powinny być urozmaicone, o coraz bardziej stałej konsystencji, aby stymulować żucie pokarmu.
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na bloga ze zdrowymi przepisami: www.zdrowapasja.blogspot.com.