Dziecko posiadające 2 ząbki może z powodzeniem "memlać" stały pokarm. Może Pani spróbować oprócz kaszek podawać kawałki chleba, pieczywa ryżowego z dodatkiem twarożku. Może Pani podać dziecku jajecznicę. Jeżeli nie chce jeść kaszki sklepowej można spróbować zrobić w domu bardziej ciekawe potrawy np. z kaszy jaglanej i świeżych, sezonowych owoców.
Co do zupek - najlepiej przygotować je samemu w domu na bazie warzyw i mięsa lub ryby. Można też juz nie miksować i podać dziecku jedzenie w formie obiadku do gryzienia - przy czym na początek powinny one mieć raczej delikatną konsystencję - może to być np. gotowany ziemniak, kalafior i filet z dorsza na parze. Dania można delikatnie przyprawić ziołami, ważne żeby nie były bardzo słone.
Wg schematu żywienia niemowląt dziecko w tym wieku może właściwie jeść już większość pokarmów. Powinno spożywać 4-5 posiłków uzupełniających dziennie, w wielkości ok. 190-220 ml dziennie. Może Pani podawać mu zmiksowane/drobno posiekane ryby i mięso, rozgniecione gotowane warzywa i owoce, posiekane surowe warzywa i owoce, miękkie malutkie kawałki mięsa, warzyw i owoców do ręki, drobne kasze, pieczywo (na początku bez skórek), jogurty naturalne, sery twarogowe, kefiry, można także w niewielkich ilościach podawać soki (naturalne, mogą być rozcieńczone z wodą, bez dodatków), woda bez ograniczeń. Mięso powinno być dostarczane w ilości 20 g dziennie. Najlepiej wybierać drób. W ciągu dnia dziecko powinno spożywać 3 posiłki na bazie produktów mlecznych. Zalecamy unikanie jogurtów i serków smakowych, mają one ogromne ilości dodatkowego cukru. Może Pani przygotować smakowy jogurt sama. Do jogurtu naturalnego można dodać rozgniecione owoce. Owoce i soki w sumie powinny nie przekraczać 150 ml dziennie. Mleko krowie można wprowadzić dopiero po 12 miesiącu - zaczynając od małych ilości. Piersią zaleca się karmienie na żądanie do 12 miesiąca życia. Natomiast jeżeli będzie Pani chciała kontynuować karmienie, nie ma przeciwwskazań. Ważne jest tylko, aby cała dieta dziecka dostarczała wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Ważne jest, aby dziecko poznawało nowe smaki, proszę powoli, konsekwentnie wprowadzać nowe produkty. Najlepiej, żeby posiłki przygotowywane były w domu, gotowane, z małą ilością przypraw. Zalecamy unikać cukru. Zachęcamy do kupowania tylko naturalnych produktów. Słoiczki to dobre rozwiązanie, ale spokojnie bardzo podobne dania można przygotować w swojej kuchni uwzględniając preferencje smakowe dziecka.
Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Kiedy powinno wprowadzać się do diety niemowlaka obiadki, deserki, kaszki? – odpowiada Mgr Adrian Kowalewski
- Menu 6-miesięcznej córki – odpowiada Sylwia Ogrodowczyk
- Czy zalecane jest podawanie kaszek mlecznych w diecie 10-miesięcznego dziecka? – odpowiada Mgr Beata Bondyra
- Żywienie dziecka w wieku 6 miesięcy – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Jakie produkty i dania dla 6-miesięcznego dziecka? – odpowiada Mgr inż. Monika Biziel
- Jaką dietę wprowadzić dziecku w wieku 7,5-miesiąca? – odpowiada Dr n. med. Tomasz Grzelewski
- Wprowadzanie warzyw do jadłospisu półrocznego dziecka – odpowiada Dietetyk kliniczny Eliza Gosławska
- Dieta właściwa dla 9-miesięcznego dziecka – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Podawanie innych posiłków u niemowlaka – odpowiada Mgr Magdalena Łącka
- Czy dziecku 15-mies. powinno się codziennie podawać obiad z mięsem? – odpowiada Mgr Aleksandra Józwik