Dieta właściwa dla 9-miesięcznego dziecka

Witam, proszę o radę w sprawie żywienia 9-cio miesięcznej córeczki. Zależy mi, aby córka jadła jak najbardziej zdrowo, póki co jada kleik ryżowy, kukurydziany z owocami na śniadanie i kolację, na obiadek warzywa z mięsem, Zastanawiam się czy kleiki na śniadanie i kolację to nie za dużo kaszek. Nie podaję tych bobovita, ze względu na dużą ilość cukru. Czy mogę podać już kaszę mannę jako pełny posiłek, do tej pory dodawałam tylko do obiadków. Dodam, ze córka jest na piersi i je na żądanie.

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuje udać się do lekarza pediatry. Po badaniu będzie można określić odpowiednie postępowanie.

Dzień dobry. Bardzo dobrze, że wciąż karmi Pani piersią. Kleik ryżowy dla urozmaicenia można zastąpić kaszką zbożową (np. kasza manna, kuskus lub kasza jaglana gotowane na wodzie, z dodatkiem owoców, można dodać także niewielką ilość jogurtu naturalnego bez cukru). Można także przyrządzić kaszkę owsianą gotowaną na wodzie (jeśli nie znajdzie Pani w sklepie kaszki owsianej, najlepiej zmielić płatki owsiane błyskawiczne przed ugotowaniem). Jako posiłek np. na 2.śniadanie można także podawać cząstki pieczywa z masłem i do tego jakaś pasta warzywna lub ugotowane jajo (3-4 razy w tygodniu). Generalnie kaszki i kleiki powinny być podawane rano i wieczorem.
- Oprócz kaszki można podawać dziecku: pieczywo (jasne pszenne), biszkopty, namoczone w mleku sucharki, chrupki ryżowe lub kukurydziane (oczywiście bez dodatku cukru i innych dodatków). Należy wybierać kaszki i inne produkty, które nie mają dodatku cukru. Nie należy również przesadzać z ilością biszkoptów i innych słodkich wyrobów.
- 3-4 razy w tygodniu należy podawać dziecku całe jajko.
- Obiad powinien (ale nie musi) składać się z dwóch dań: zupa jarzynowa z kaszką glutenową + jarzynka z gotowanym mięsem (15 g) lub rybą (1-2 razy w tygodniu) z dodatkiem ziemniaków, ryżu lub kaszy.
- Oprócz tego codziennie dziecko powinno otrzymać porcję owoców: przecier owocowy lub owoce lub sok (najlepiej przecierowy): nie więcej niż 150 g.
- Można wprowadzić kilka razy w tygodniu (w małej ilości) produkty mleczne takie jak: jogurt naturalny, kefir, maślanka, twarożek (bez konserwantów, barwników, aromatów i bez cukru).
- Należy unikać podawania soli i cukru podczas przygotowywania posiłków oraz wybierać produkty bez dodatku soli.
- Do dań obiadowych należy dodawać łyżeczkę dobrej jakości oleju roślinnego np. oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej rydzowy lub prawdziwe masło.
- Między posiłkami dziecko powinno pić wodę niskozmineralizowaną (zawartość soli mineralnych ogółem < 500mg/1 litr wody) lub herbatki ziołowe dla dzieci. Soki należy podawać tylko czasami (jako porcja owoców).
- Posiłki powinny być urozmaicone, o coraz bardziej stałej konsystencji, aby stymulować żucie pokarmu.
Pozdrawiam serdecznie.