Co mogę podawać dziecku w nocy?

Dzień dobry, Z powodu mojego nadciśnienia muszę odstawić rocznego syna od piersi. Problem w tym że nie akceptuje mleka modyfikowanego a nawet kozuego (z puszki). Z chęcią zjada dwa razy dziennie kaszki zbożowe i jogurty. Najbardziej martwię się co mam mu dać w nocy, gdyż budzi się trzy razy na pierś. Proszę o pomoc co podawać w nocy, i jakie jest dzienne zapotrzebowanie na wapń dla 13 miesięcznego syna. Pozdrawiam

Dzień dobry, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u dietetyka w celu dokładnej analizy spożywanego pokarmu przez dziecko. Po ukończeniu pierwszego roku życia nie ma konieczności podawania mleka modyfikowanego albo zastępowania nim piersi. Oczywiście wszystko zależy od tego jak wyglądała dieta dziecka do tej pory. Trzeba również uwzględnić ile dziecko do tej pory spożywało mleka z piersi. Być może jego zapotrzebowanie na kalorie jest w pełni zaspokajane w ciągu dnia przez posiłki stałe, a nocne wybudzenia wynikają tylko z potrzeby bliskości, a nie głodu. Warto również pamiętać o zwiększonym ryzyku próchnicy butelkowej, jeżeli dziecko pije w nocy ze smoczka. Po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia można zacząć wprowadzać mleko krowie do diety. Dietetyk pomoże również ustalić harmonogram karmienia, rozszerzania diety i prawidłowo ją zbilansuje. U 13 miesięcznego dziecka zapotrzebowanie na wapń, według najnowszych norm z 2020 roku, wynosi 700mg na dobę. Pozdrawiam, dietetyk mgr Ewelina Dąbek