Dlaczego niemowlę źle sypia w nocy?

Ja również mam syna który skończył 5 miesięcy od miesiąca noce to jakiś koszmar. Zaraz po porodzie nie było żadnego problemu najadł się i sam zasypiał bez bujania i noszenia wystarczył mu smoczek i i szumiś i zasypiał bez żadnego problemu. W połowie grudnia dostał temperatury nie chciał spać w dzień ani w nocy myślałam że to ząbki pchają się tak boleśnie okazało się że ma bakterie w moczu dostaliśmy antybiotyk ale problem nie przespanych nocy wciąż trwa. Nie wiem co robić budzi się z płaczem lub trze oczka i nosek jest marudny nie chce zasnąć nie raz godzinę próbuje go uśpić . Nie wybudza się ale płacze przez sen i coś nie pozwala mu zasnąć . Dodam że do jedzenia podaje mu zupki swojej roboty na swoim kurczaku i swoich nie pryskanych niczym warzywach biszkopty bułeczka z prawdziwym masłem do picia słaba herbatka lub lekko osłodzoną woda . Proszę niech ktoś napisze co to może być i jak mogę mu pomóc bo i on jest zmęczony i nie ukrywam że ja też

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety nie sposób jednoznacznie wskazać przyczyny problemów ze snem Pani dziecka. To może być szereg czynników nakładających się na siebie, w tym skoki rozwojowe, zbyt dużo bodźców w ciągu dnia czy dolegliwości trawienne. Zwłaszcza te ostatnie często stają się udziałem niemowląt, szczególnie w okresie rozszerzania diety.

W przypadku Pani syna ten trop nasuwa informacja o diecie dziecka – choć podawanie dziecku produktów ekologicznych i nieprzetworzonych jest bardzo istotne, to wątpliwości budzi tempo rozszerzania diety. Obecnie rekomenduje się, by, jeżeli nie ma przeciwwskazań, rozszerzanie diety niemowlęciu rozpocząć dopiero po 6. miesiącu życia dziecka i początkowo powinny to być pojedyncze składniki tylko po to, by dziecko powoli uczyło się nowych smaków – aż do 1. roku życia. Stopniowo powinny być wprowadzane kolejny produkty – warzywa, owoce, zboża i w końcu mięso, mleko odzwierzęce czy nabiał.

Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/schemat-zywienia-niemowlat.

Niewykluczone, że zbyt gwałtownie rozszerzana dieta lub zanadto urozmaicona jest obciążająca dla niedojrzałego wciąż układu pokarmowego dziecka, co powoduje bóle brzucha. Jeżeli jednak zachowanie Pani dziecka jest niepokojące, warto skonsultować się z pediatrą.

Być może pomocny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/problemy-ze-snem-u-niemowlat.

Proszę także pamiętać, że między 5. a 6. miesiącem życia ma miejsce skok rozwojowy niemowlęcia, który może poprzedzać, jak zawsze przy takich momentach w życiu, regres poznawczy, niepokój, płaczliwość itd. O skokach rozwojowych przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/skoki-rozwojowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.