Dlaczego niemowlę ma słaby sen?

Problem ze spaniem u 6 miesiecznego dziecka. Moja córka od około 4 tygodni ma problemy ze snem. W ciągu dnia z prawie każdej drzemki budzi się po okolo 30 minutach, jakby nie umiała przejść w kolej a fazę snu i rzadko kiedy daje się jeszcze uspić chociaż widać że jest jeszcze bardzo śpiąca. W nocy też bardzo często się wy udza co około 1-2h ale zazwyczaj udaje jej się zasnąć jak dostanie smoczka lub butelke. Co zrobić żeby jej pomóc?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niewykluczone, że dziecko wchodzi w fazę skoku rozwojowego i stąd problemy ze snem. Niekiedy problemy z zasypianiem czy w ogóle snem związane z nadmiarem bodźców w ciągu dnia. Warto prześledzić rytm dobowy dziecka, a także zadbać o rutynę, która jest niezbędnym elementem codzienności, pozwalającym dziecku na prawidłowy rozwój.

Proszę również pamiętać, że na problemy ze snem mogą się przekładać dolegliwości bólowe – np. wyrzynające się zęby, problemy trawienne związane z rozszerzaniem diety czy infekcje.

Proszę bacznie obserwować dziecko, niekiedy uchwycenie przyczyny problemów niemowlęcia jest bardzo trudne i wymaga czasu. Warto także skonsultować się z pediatrą – badanie fizykalne może okazać się w tym przypadku pomocne.

Jeżeli niecodzienne zachowanie syna nie minie w przeciągu kilku tygodni, pediatra może zadecydować o skierowaniu Pani z dzieckiem do neurologa.

Zachęcam również do zapoznania się z naszymi artykułami, być może okażą się pomocne: https://portal.abczdrowie.pl/problemy-ze-snem-u-niemowlat oraz https://portal.abczdrowie.pl/jak-uspic-dziecko.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.