Jakie podłoże mają sny?

Dzień dobry, Od dwóch lat obserwuje bardzo realistyczne sny oraz kontynuowanie. W trakcie trwania snu budzę się, czasami przerażona ze świadomością że coś się wydarzyło, działo. Muszę sobie wtedy wytłumaczyć że to co mam w głowie to był tylko sen, bądź oświetlić pokój, aby uświadomić sobie że to co mi się śniło nie wydarzyło się w rzeczywistości W trakcie snów lunatykuje i po przebudzeniu jestem tego świadoma (szukam czegoś, klękam na łóżku, uderzam poduszka w ścianę). Ostatniej nocy obudziłam się w trakcie krzyczenia i uderzania poduszka w ścianę, żeby odgonić intruzów, którzy mi się śnili. Takie sny zdarzają się coraz częściej. Jak sobie z tym radzić? Czy może być tego jakaś medyczna przyczyna?
KOBIETA, 29 LAT 4 dni temu

Witam.

Realistyczne sny, lunatykowanie, a także wybudzenia z poczuciem przerażenia mogą mieć różne przyczyny i są dość złożonym zjawiskiem, które obejmuje zarówno aspekty psychologiczne, jak i fizjologiczne.

Oto kilka możliwych przyczyn i kontekstów, które mogą być związane z tymi objawami:

1. Stres i lęk: Wysoki poziom stresu, lęku lub zmartwień może prowadzić do intensywnych i realistycznych snów, a także zaburzeń snu, takich jak lunatykowanie. Jeśli jesteś pod wpływem chronicznego stresu lub zmagasz się z problemami emocjonalnymi, sny mogą odzwierciedlać te stany.

2. Zaburzenia snu: Lunatykowanie i inne zachowania związane z zaburzeniami snu, takie jak krzyczenie czy uderzanie poduszką, mogą być związane z parasomniami: Parasomnie to zaburzenia snu, które obejmują m.in. lunatykowanie, mówienie przez sen czy koszmary nocne.

3. Czynniki neurologiczne: Niektóre zaburzenia neurologiczne, mogą objawiać się przez nieprawidłowe zachowanie w trakcie snu. Warto skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeśli objawy nasilają się.

4. Fazy snu: Sny o intensywnym realizmie najczęściej pojawiają się w fazie REM (Rapid Eye Movement). W tej fazie ciało jest w stanie względnego bezruchu, ale mózg działa intensywnie. Jeśli w tej fazie dochodzi do wybudzeń, mogą występować realistyczne wizje, a także może pojawić się lunatykowanie.

5. Zmiany w trybie życia: Przepracowanie, zmęczenie, zmiana rytmu snu, używanie substancji stymulujących (kofeina, nikotyna) mogą także wpływać na jakość snu i wywoływać koszmary czy lunatykowanie.

Co można zrobić aby zrozumieć i zapobiegać takim snom?

1. Higiena snu: Utrzymywanie regularnego harmonogramu snu, unikanie ciężkich posiłków i kofeiny przed snem, a także tworzenie spokojnego środowiska do spania mogą pomóc w redukcji problemów ze snem.

2. Techniki relaksacyjne: Praktyki takie jak medytacja, ćwiczenia oddechowe, jazda rowerem czy bieganie mogą pomóc w redukcji stresu przed snem, co może ograniczyć realistyczne sny i lunatykowanie.

3. Konsultacja z lekarzem: Jeśli sny są przerażające i zakłócają codzienne funkcjonowanie, warto udać się do specjalisty (neurologa lub psychiatry), który może zasugerować dodatkowe badania lub terapię, np. terapię poznawczo-behawioralną (CBT), która pomaga w radzeniu sobie z lękami i koszmarami.

4. Polisomnografia: To badanie snu, które może pomóc zdiagnozować parasomnie lub inne zaburzenia snu. Jest to szczególnie pomocne, gdy symptomy nasilają się i mają wpływ na jakość życia.

Jeżeli sytuacja budzi niepokój lub nasila się, wizyta u lekarza pierwszego kontaktu może być dobrym krokiem, aby ocenić, czy konieczne są dalsze badania lub konsultacja specjalistyczna.

Pozdrawia M Bakun