Źle sypiam i miewam okropne sny - jak temu przeciwdziałać?

Muszę to napisać... Kiedy kładę się i usypiam, budzę się dosyć często gwałtownie. Kiedy się budzę, wszystko wiruje mi przed oczyma. Naprawdę specjalnie założyłam tu konto, aby dowiedzieć się, czy komuś prócz mnie przytrafiło się takie nieszczęście. Zawsze śniłam dobrze, nie budziłam się w nocy ani nie miałam problemów z zasypianiem. To się zmieniło od czasu, kiedy zaczęły mi się sny, tak jakby przepowiadające. Pewnego razu śniły mi się wypadające włosy. A dokładnie sytuacja, w której ktoś oblał mnie jakimś paskudztwem i wyłysiałam. Sprawdziłam w senniku hasło 'wypadające włosy' i zamarłam... Okazało się, że hasło określa pogrzeb. Przeraziłam się. Kilka dni później zmarł mi wujek na zawał, odnalazła go moja babcia w zamkniętym mieszkaniu dzień po śmierci (tak twierdził patolog).

Teraz, gdy zasypiam i się budzę, kręci mi się w głowie. Mam sny, lecz jednocześnie orientuję się w moim pokoju i potrafię wstać z łóżka, dalej śpiąc. Wiem, że to dziwne, moja mama jest przerażona i od pewnego czasu śpi ze mną. Wczoraj np. śniło mi się, że zostałam opętana. Wstałam i zaczęłam walić rękoma o drzwi. Proszę was, pomóżcie mi, mieliście doświadczenia podobne? Boję się i nie wiem, z jakiej pomocy skorzystać.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Z medycznego punktu widzenia można mówić o przypadkowej zbieżności treści snu z przykrym wydarzeniem. Natomiast spłycenie snu i koszmary senne mogą mieć np. związek z przeżywanym stresem.

Nie wiem, co dokładnie rozumiesz przez to, że jednocześnie śnisz i orientujesz się w swoim pokoju - może to wskazywać na lunatykowanie. Lunatykowanie również może nasilać się w sytuacji stresowej. Somnambulizm (lunatykowanie) zdarza się głównie u dzieci, choć może wystąpić po raz pierwszy w wieku dorosłym. Nie podajesz swojego wieku. Jeśli lunatykowanie wystąpiło po raz pierwszy w wieku dorosłym, wskazana byłaby diagnostyka neurologiczna - w różnicowaniu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim padaczkę.

Łagodne postacie lunatykowania zazwyczaj nie wymagają leczenia, należy tylko zabezpieczyć somnambulika przed możliwością doznania urazu (np. zamykać drzwi na klucz i chować go). W cięższych przypadkach stosuje się leki tłumiące tę fazę snu, w której pojawia się lunatykowanie (część leków przeciwdepresyjnych i uspokajających).

Z pozdrowieniami

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego niemowlę źle sypia w nocy?

Ja również mam syna który skończył 5 miesięcy od miesiąca noce to jakiś koszmar. Zaraz po porodzie nie było żadnego problemu najadł się i sam zasypiał bez bujania i noszenia wystarczył mu smoczek i i szumiś i zasypiał bez żadnego problemu. W połowie grudnia dostał temperatury nie chciał spać w dzień ani w nocy myślałam że to ząbki pchają się tak boleśnie okazało się że ma bakterie w moczu dostaliśmy antybiotyk ale problem nie przespanych nocy wciąż trwa. Nie wiem co robić budzi się z płaczem lub trze oczka i nosek jest marudny nie chce zasnąć nie raz godzinę próbuje go uśpić . Nie wybudza się ale płacze przez sen i coś nie pozwala mu zasnąć . Dodam że do jedzenia podaje mu zupki swojej roboty na swoim kurczaku i swoich nie pryskanych niczym warzywach biszkopty bułeczka z prawdziwym masłem do picia słaba herbatka lub lekko osłodzoną woda . Proszę niech ktoś napisze co to może być i jak mogę mu pomóc bo i on jest zmęczony i nie ukrywam że ja też
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

niestety nie sposób jednoznacznie wskazać przyczyny problemów ze snem Pani dziecka. To może być szereg czynników nakładających się na siebie, w tym skoki rozwojowe, zbyt dużo bodźców w ciągu dnia czy dolegliwości trawienne. Zwłaszcza te ostatnie często stają się udziałem niemowląt, szczególnie w okresie rozszerzania diety.

W przypadku Pani syna ten trop nasuwa informacja o diecie dziecka – choć podawanie dziecku produktów ekologicznych i nieprzetworzonych jest bardzo istotne, to wątpliwości budzi tempo rozszerzania diety. Obecnie rekomenduje się, by, jeżeli nie ma przeciwwskazań, rozszerzanie diety niemowlęciu rozpocząć dopiero po 6. miesiącu życia dziecka i początkowo powinny to być pojedyncze składniki tylko po to, by dziecko powoli uczyło się nowych smaków – aż do 1. roku życia. Stopniowo powinny być wprowadzane kolejny produkty – warzywa, owoce, zboża i w końcu mięso, mleko odzwierzęce czy nabiał.

Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/schemat-zywienia-niemowlat.

Niewykluczone, że zbyt gwałtownie rozszerzana dieta lub zanadto urozmaicona jest obciążająca dla niedojrzałego wciąż układu pokarmowego dziecka, co powoduje bóle brzucha. Jeżeli jednak zachowanie Pani dziecka jest niepokojące, warto skonsultować się z pediatrą.

Być może pomocny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/problemy-ze-snem-u-niemowlat.

Proszę także pamiętać, że między 5. a 6. miesiącem życia ma miejsce skok rozwojowy niemowlęcia, który może poprzedzać, jak zawsze przy takich momentach w życiu, regres poznawczy, niepokój, płaczliwość itd. O skokach rozwojowych przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/skoki-rozwojowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.


0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego małe dziecko tak źle sypia?

Witam, synek ma prawie dwa latka, energiczny, bardzo żywy, nie umie się zająć zabawką dłużej niż minutę. Dużo je w ciągu dnia, dostaje kaszkę przed snem. Problem zaczyna się w nocy, po zaśnięciu budzi się po godzinie lub szybciej z płaczem, a później potrafi co 10-15 minut się budzić, siada za każdym razem na łóżku i płacze i tak wygląda każda noc od ponad roku. Dziecko ma tylko jedną drzemkę godzinna koło 11-12 w południe, a zasypia najwcześniej o 21:30-23:00. Proszę o pomoc, jak możemy mu pomóc żeby normalnie przesypiał noce. Śpi z nami w łóżku, panicznie boi się spać sam w łóżeczku.
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam serdecznie,

małe dzieci często miewają problemy ze snem. Mogą one wynikać z bardzo wielu przyczyn – między innymi zbyt wysokiej bądź zbyt niskiej temperatury w pomieszczeniu, niedojedzenia lub przejedzenia, niewygodnego materaca lub braku bliskości rodzica.

Czasem wystarczy wprowadzić kilka istotnych zmian, które pomogą dobrze przesypiać noce dziecku. Warto wprowadzić rytuały w ciągu dnia, aby dziecko miało uporządkowany rytm dnia.

Przed snem dziecko powinno być wyciszone, dlatego niewskazane jest włączanie telewizora lub bawienie się głośnymi, interaktywnymi zabawkami, które zamiast wyciszyć pobudzą. Być może zaburzenia snu wynikają ze stresu, strachu bądź innych emocji, których dziecko nie potrafi wyrazić słowami. Jeśli pomimo wprowadzenia zmian problem nadal będzie się pojawiał warto porozmawiać o tym z psychologiem dziecięcym bądź pediatrą.

Podobne pytania wraz z odpowiedziami specjalistów znaleźć można poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-dziecko-budzi-sie-w-nocy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dziecko-budzi-sie-czesto-w-nocy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dziecko-budzi-sie-w-nocy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty