Źle sypiam i miewam okropne sny - jak temu przeciwdziałać?

Muszę to napisać... Kiedy kładę się i usypiam, budzę się dosyć często gwałtownie. Kiedy się budzę, wszystko wiruje mi przed oczyma. Naprawdę specjalnie założyłam tu konto, aby dowiedzieć się, czy komuś prócz mnie przytrafiło się takie nieszczęście. Zawsze śniłam dobrze, nie budziłam się w nocy ani nie miałam problemów z zasypianiem. To się zmieniło od czasu, kiedy zaczęły mi się sny, tak jakby przepowiadające. Pewnego razu śniły mi się wypadające włosy. A dokładnie sytuacja, w której ktoś oblał mnie jakimś paskudztwem i wyłysiałam. Sprawdziłam w senniku hasło 'wypadające włosy' i zamarłam... Okazało się, że hasło określa pogrzeb. Przeraziłam się. Kilka dni później zmarł mi wujek na zawał, odnalazła go moja babcia w zamkniętym mieszkaniu dzień po śmierci (tak twierdził patolog).

Teraz, gdy zasypiam i się budzę, kręci mi się w głowie. Mam sny, lecz jednocześnie orientuję się w moim pokoju i potrafię wstać z łóżka, dalej śpiąc. Wiem, że to dziwne, moja mama jest przerażona i od pewnego czasu śpi ze mną. Wczoraj np. śniło mi się, że zostałam opętana. Wstałam i zaczęłam walić rękoma o drzwi. Proszę was, pomóżcie mi, mieliście doświadczenia podobne? Boję się i nie wiem, z jakiej pomocy skorzystać.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Z medycznego punktu widzenia można mówić o przypadkowej zbieżności treści snu z przykrym wydarzeniem. Natomiast spłycenie snu i koszmary senne mogą mieć np. związek z przeżywanym stresem.

Nie wiem, co dokładnie rozumiesz przez to, że jednocześnie śnisz i orientujesz się w swoim pokoju - może to wskazywać na lunatykowanie. Lunatykowanie również może nasilać się w sytuacji stresowej. Somnambulizm (lunatykowanie) zdarza się głównie u dzieci, choć może wystąpić po raz pierwszy w wieku dorosłym. Nie podajesz swojego wieku. Jeśli lunatykowanie wystąpiło po raz pierwszy w wieku dorosłym, wskazana byłaby diagnostyka neurologiczna - w różnicowaniu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim padaczkę.

Łagodne postacie lunatykowania zazwyczaj nie wymagają leczenia, należy tylko zabezpieczyć somnambulika przed możliwością doznania urazu (np. zamykać drzwi na klucz i chować go). W cięższych przypadkach stosuje się leki tłumiące tę fazę snu, w której pojawia się lunatykowanie (część leków przeciwdepresyjnych i uspokajających).

Z pozdrowieniami