Co wpływa na to, że podczas snu, często uciekam z łóżka?

Wielokrotnie budziłam się z guzem na czole bądź siniakami na kolanach. Przebudzenie nastąpiło zaraz po kolizji ze ścianą czy podłogą. W ostatnim czasie każdej nocy budzę się i staję na łóżku, dopiero po interwencji narzeczonego kładę się spać z powrotem. Z opowieści narzeczonego wiem, że w momencie zaburzenia snu zlękniona opowiadam (odpowiadam na pytania) o koszmarze. Mój sen zawsze jest bardzo mocny, czemu towarzyszą utrudnienia w porannym wstawaniu. Bardzo proszę o informację, do jakiego typu należą moje zaburzenia? Czy jest to problem na tyle zaawansowany, aby skonsultować go z lekarzem? Z góry dziękuję za pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

na podstawie Pani opisu można podejrzewać lunatyzm. Pod uwagę należy wziąć również lęki nocne oraz niektóre postacie epilepsji.

Somnambulizm (lunatykowanie) zdarza się głównie u dzieci, choć może wystąpić po raz pierwszy w wieku dorosłym. W trakcie lunatykowania można wykonywać rutynowe czynności (np. sprzątać, ubierać się), rozmawiać z inną osobą. Epizod lunatykowania jest pokryty niepamięcią. Łagodne postacie lunatykowania zazwyczaj nie wymagają leczenia, należy tylko zabezpieczyć somnambulika przed możliwością doznania urazu (np. zamykać drzwi na klucz i chować go). W cięższych przypadkach stosuje się leki tłumiące tę fazę snu, w której pojawia się lunatykowanie (część leków przeciwdepresyjnych i uspokajających).

W zaburzeniach snu o typie lęków nocnych występują objawy pobudzenia, lęku, często z głośnym krzykiem. Czas ten jest pokryty niepamięcią, nie pamięta się więc ani treści przerażającego snu, ani objawów. W trakcie trwania epizodu trudno jest taką osobę dobudzić, a po epizodzie może występować okres dezorientacji i wykonywanie stereotypowych ruchów (np. błądzenia po pokoju). Burzliwe objawy mogą niepokoić osoby śpiące w tym samym pomieszczeniu.

Zaburzenia snu mogą nasilać się w sytuacji obciążenia stresem, przy nieregularnym rytmie snu, ,,zarywaniu" nocy, używaniu alkoholu, nikotyny.

Podobne objawy mogą towarzyszyć niektórym postaciom napadów padaczkowych przebiegających z zaburzeniami świadomości - konieczne jest wykonanie badania EEG.

W tej sytuacji wskazana jest konsultacja neurologiczna oraz w Poradni Zaburzeń Snu.

Z pozdrowieniami