Uciekam, biegam w półśnie - jak to nazwać?

WITAM! Od kilku lat, częściej lub rzadziej, zdarza mi się coś bardzo dziwnego. Zasypiam i po krórkim czasie (godzina, czasem mniej), zrywam sie z łóżka i zaczynam w półśnie uciekać, biegać panicznie po pokoju. Czasem kogoś stratuję. Czasem gdzieś widzę np. pająki, których panicznie się boję w realu, czasem mam wrażenie, że coś się wali, budzę cały dom, zapalam światła, i to wszystko w półsnie. Mąż stara się mnie dobudzić - słyszę go, ale nie mogę się obudzić. Czasem budzę się w jakiejś części domu, w łazience, pod drzwiami... Śmiać mi się chce, jak to piszę, i sama nie dowieżam, że coś takiego się ze mną dzieje. Nie prosiłabym o radę, gdyby nie fakt, że to zdarza się prawie co noc, jestem wycieńczona, nie chcę brać jakiś leków... ale czuję, że już długo nie wytrzymam. Nie prowadzę stresującej pracy ani stresującego życia... Skąd więc to COŚ?

ponad rok temu

Witam!

Opisywane przez Panią objawy mogą wskazywać na specyficzne zaburzenia snu pod postacią lęków nocnych. Zaburzenie polega na pojawiających się epizodach nagłego pobudzenia, występujących w pierwszej połowie snu nocnego. Nagłe pobudzenie objawia się często krzykiem, niepokojem ruchowym (np. rzucanie się do drzwi, bieganie po pomieszczeniu) oraz pobudzeniem układu autonomicznego (przyspieszenie oddechu, pracy serca, rozszerzenie źrenic).

Epizod trwa zazwyczaj 1-10 minut, w trakcie jego trwania pacjent nie zwraca uwagi na wysiłki otoczenia w celu np. powstrzymania jego ruchów. Przy próbach powstrzymania pacjenta może występować dezorientacja i wykonywanie powtarzających się,  bezładnych ruchów, np. odpychania. Po przebudzeniu się zazwyczaj nie pamięta się przeżyć z okresu epizodu lub pamięć jest fragmentaryczna (zapamiętane przez Panią pająki lub fakt ucieczki).

Osoba cierpiąca na lęki nocne jest narażona na powstanie urazów. Niedostateczna jakość snu nocnego wpływa również negatywnie na samopoczucie i funkcjonowanie w ciągu dnia.

Lęki nocne mogą być spowodowane czynnikami wrodzonymi, genetycznymi, psychologicznymi lub chorobą mózgu (guz, padaczka). W tej sytuacji należy wykonać dodatkowe badania, aby wykluczyć podłoże organiczne. Wskazana jest tomografia komputerowa mózgu oraz EEG. W tym celu proszę zgłosić się do neurologa. Jeśli zostanie wykluczona przyczyna neurologiczna, wskazana jest wizyta u psychiatry, który może przepisać leki poprawiające jakość snu lub wizyta w poradni leczenia zaburzeń snu.
W zmniejszeniu częstotliwości lęków nocnych zaleca się regularny rytm snu i odpoczynku oraz stosowanie zasad higieny snu:

http://portal.abczdrowie.pl/jak-poprawic-jakosc-swojego-snu.