Ataki agresji w nocy u trzyletniej dziewczynki

Witam!

U mojej niespełna 3-letniej córeczki zauważyliśmy niepokojące zachowania. Od około miesiąca prawie codziennie budzi się w nocy z krzykiem, dostaje ataku histerii i agresji. Nie można jej w żaden sposób uspokoić, wówczas bije, kopie, rzuca się na łóżku. Nie można jej dobudzić. Ma problemy z zaśnięciem, jest bardzo rozkojarzona przed snem. Od kilku dni zdarza jej się nawet 3 razy dziennie zsiusiać. W ciągu dnia jest b. marudna, próbuje wymuszać płaczem i krzykiem różne rzeczy. Dodam jeszcze, że jest dzieckiem nadpobudliwym i jest wielkim niejadkiem. Na pewno jest dzieckiem kontaktowym, rozwija się psychomotorycznie prawidłowo. Jaka może być przyczyna takiego zachowania?

Szanowna Pani,

Opisywane zachowanie córki wskazuje przede wszystkim na zaburzenie snu pod postacią lęków nocnych. W trakcie epizodu dziecko może krzyczeć, niespokojnie się zachowywać i reagować agresją na próby wybudzenia, uspokojenia. Po przebudzeniu zazwyczaj nie pamięta treści snu. Lęki nocne okresowo występują u ponad połowy dzieci i wielu dorosłych. Są związane z dojrzewaniem mózgu i kształtowaniem wzorca snu. Jeśli jednak występują często, należy zastanowić się nad przyczyną. Najczęściej lęki nocne są związane z przeżywanym stresem.
Do takich sytuacji należą np.: konflikty między rodzicami, choroba lub osobiste problemy rodzica, pojawienie się rodzeństwa, rozpoczęcie przedszkola. Na taką przyczynę mogą wskazywać ponadto problemy z kontrolą oddawania moczu. Jeśli w rodzinie ma miejsce trudna sytuacja, należy ją omówić z dzieckiem w ten sposób, by nie miało poczucia zagrożenia. Warto w tym celu użyć metafory w postaci bajki.

Polecam Pani np. znakomitą książkę ,,Bajki, które leczą". W trakcie epizodu lęku należy zapewnić dziecku bezpieczeństwo (może np. spać z Mamą). Marudzenie dziecka jest bezpośrednią konsekwencją zmęczenia i niewyspania. Niektórzy uważają, że do powstawania lęków i koszmarów nocnych może się przyczyniać nieodpowiednia dieta, bogata w dodatki chemiczne, cukry proste, lub składniki, na które dziecko jest uczulone. Nawracające lęki nocne należy różnicować z padaczką, dlatego wskazana może być konsultacja u neurologa dziecięcego i wykonanie badania EEG.

Z pozdrowieniami