Zapytaj lekarza

7 3 6 , 2 5 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Ataki agresji w nocy u trzyletniej dziewczynki

Witam!

U mojej niespełna 3-letniej córeczki zauważyliśmy niepokojące zachowania. Od około miesiąca prawie codziennie budzi się w nocy z krzykiem, dostaje ataku histerii i agresji. Nie można jej w żaden sposób uspokoić, wówczas bije, kopie, rzuca się na łóżku. Nie można jej dobudzić. Ma problemy z zaśnięciem, jest bardzo rozkojarzona przed snem. Od kilku dni zdarza jej się nawet 3 razy dziennie zsiusiać. W ciągu dnia jest b. marudna, próbuje wymuszać płaczem i krzykiem różne rzeczy. Dodam jeszcze, że jest dzieckiem nadpobudliwym i jest wielkim niejadkiem. Na pewno jest dzieckiem kontaktowym, rozwija się psychomotorycznie prawidłowo. Jaka może być przyczyna takiego zachowania?

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość

Jak często niemowlak powinny się wypróżniać? W jakiej sytuacji powinniśmy się niepokoić? Obejrzyj film i dowiedz się więcej o wypróżnianiu maluszków.

Szanowna Pani,

Opisywane zachowanie córki wskazuje przede wszystkim na zaburzenie snu pod postacią lęków nocnych. W trakcie epizodu dziecko może krzyczeć, niespokojnie się zachowywać i reagować agresją na próby wybudzenia, uspokojenia. Po przebudzeniu zazwyczaj nie pamięta treści snu. Lęki nocne okresowo występują u ponad połowy dzieci i wielu dorosłych. Są związane z dojrzewaniem mózgu i kształtowaniem wzorca snu. Jeśli jednak występują często, należy zastanowić się nad przyczyną. Najczęściej lęki nocne są związane z przeżywanym stresem.
Do takich sytuacji należą np.: konflikty między rodzicami, choroba lub osobiste problemy rodzica, pojawienie się rodzeństwa, rozpoczęcie przedszkola. Na taką przyczynę mogą wskazywać ponadto problemy z kontrolą oddawania moczu. Jeśli w rodzinie ma miejsce trudna sytuacja, należy ją omówić z dzieckiem w ten sposób, by nie miało poczucia zagrożenia. Warto w tym celu użyć metafory w postaci bajki.

Polecam Pani np. znakomitą książkę ,,Bajki, które leczą". W trakcie epizodu lęku należy zapewnić dziecku bezpieczeństwo (może np. spać z Mamą). Marudzenie dziecka jest bezpośrednią konsekwencją zmęczenia i niewyspania. Niektórzy uważają, że do powstawania lęków i koszmarów nocnych może się przyczyniać nieodpowiednia dieta, bogata w dodatki chemiczne, cukry proste, lub składniki, na które dziecko jest uczulone. Nawracające lęki nocne należy różnicować z padaczką, dlatego wskazana może być konsultacja u neurologa dziecięcego i wykonanie badania EEG.

Z pozdrowieniami

Psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy