Czy te schorzenia można jakoś zdiagnozować konkretnymi badaniami?

Dzień dobry. Mój syn Kamil 22 stycznia bedzie mial 3 lata. Mowi tylko kilka słów, wykonuje proste polecenia, lubi sie przytulać,nie ma dziwnych ani trudnych zachowań, rozumie co sie do niego mowi, nie oglada za dużo tv (max. pol godziny dziennie). EEG poprawe, słuch prawidłowy. Późna reakcja na imie -okolo 2 r.ż, ulotny kontakt wzrokowy, specjaliści twierdzą ze to nie autyzm, mowią ze "za dobrze funkcjonuje". Padło podejrzenie afazji. Jeździmy na wwr (logoedia i terapia) terapia prywanta ogolnorozwojowa. Byliśmy w PPP, mamy opinie o opoznionym rozwoju mowy. Czy wogole takie zaburzenie jak autyzm lub afazja może potwierdzic jakieś konkretne badanie? Czy dokonuje sie diagnozy tylko na podstawie obserwacji dziecka i jego rozwoju?Co dalej? Czy moj syn zacznie kiedys mowic? Jak pracować z nim w domu? Ciągle do niego mowimy, nawiazujemy kontakt wzrokowy.Co robić dalej aby pomoć dziecku?

Szanowna Pani,

oczywiście, zarówno afazję jak i autyzm można potwierdzić lub wykluczyć konkretnymi badaniami, takimi jak wspomniane przez Panią eeg głowy wykonywane u neurologa, a do tego badania przeprowadzone przez neurologopedę. To może być autyzm, bo nie wszystkie dzieci z autyzmem funkcjonują źle... Tyle ile jest dzieci z autyzmem tyle jest objawów - większość dzieci ma tylko część cech kojarzonych ze Spektrum autyzmu i część funkcjonuje naprawdę dobrze. Istnieją nawet dorosłe osoby z zespołem Aspergera, które nigdy nie zostały zdiagnozowane, bo na tyle dobrze radziły sobie z autyzmem. Żeby pomóc dziecku przede wszystkim warto zredukować do zera telewizję, tablet, telefon i inne media. Bez względu jaka jest diagnoza dziecku łatwiej się skupić na tym, co się dzieje w domu, ma mniej rozpraszających bodźców. Warto porozmawiać ze specjalistą o dodatkowych sposobach wsparcia dziecka, bo wtedy będą to metody dobrane konkretnie do Pani synka. Proszę mówić do niego spokojnie, melodyjnie, starać się podążać za jego aktywnością. Polecam obejrzeć sobie na YT filmy Kamila Lodzińskiego - Alternatywne brzmienie słów. On wspaniale pokazuje, jak towarzyszyć dziecku w aktywności aby wspierać jego rozwój.

Proszę się nie martwić, ale mocno działać na wszystkich frontach. Synek na pewno będzie mówić, bo jeżeli to wysokofunkcjonujący autyzm to większość rzeczy może nadrobić, tak samo przy afazji. :) Trzymam kciuki!