Czy moje dziecko ma opóźniony rozwój mowy?

Witam! Mój syn ma 3,5 roku. Na bilansie dwu latka pani doktor zasugerowała opóźniony rozwój mowy. Udaliśmy się do poradnii. Po roku czasu od pań nie dowiedzieliśmy się niczego konkretnego. Udałam się więc prywatnie do logopedy, która podejrzewa afazję. Umówiłam się również do neurologa. Badania słuchu są ok. Syn rozwija się dobrze jeśli chodzi o rozumienie. Wykonuje polecenia, umie wskazać zwierzątka i kolory. Rozumie co się do niego mówi. Ruchowo jest sprawny. Słownictwo ma, ale ubogie. Chociaż z ubogiego słownictwa potrafi ułożyć zdanie. Chodzi do przedszkola i to bardzo chętnie. Lubi zabawy z rówieśnikami chociaż dzieci go nie rozumieją. Potrafi sam się najeść, załatwić. Lubi wykonywać czynności samodzielnie. Czy może być to rzeczywiście afazja czy może coś innego? Sama już nie wiem. Proszę o poradę. Z góry dziękuję

Szanowna Pani,

problem, który Pani opisuje faktycznie w dużej mierze sugeruje afazję motoryczną, w której zachowane jest rozumienie, a istnieją problemy z produkowaniem mowy. Aby bardziej pomóc mam stanowczo zbyt mało informacji, gdyż na rozwój mowy wpływa również przebieg ciąży, porodu, to w jaki sposób dziecko rozwijało się motorycznie (czy raczkowało, kiedy chodziło), problemy z napięciem mięśniowym (wzmożone, obniżone, asymetria), nieprawidłowa budowa anatomiczna jamy ustnej, np. skrócone wędzidełko języka, zła pozycja spoczynkowa, częste infekcje, zbyt długie stosowanie smoczka lub butelki ze smoczkiem, zbyt intensywne lub za wcześnie rozpoczęte korzystanie z wysokich technologii (telewizja, telefon, tablet), papkowata dieta i wiele wiele innych czynników, które mogły zaburzyć rozwój mowy i sprawić, że rozwija się ona z opóźnieniem. Zalecam terapię bez względu na to, jaka jest przyczyna problemów z mową. Niemówiący trzylatek może być sfrustrowany brakiem możliwości komunikacji z rówieśnikami, co dość często prowadzi do zachowań agresywnych albo autoagresywnych.