Co robić gdy słyszę ten szum?

Od 3 lat mam szum uszny w lewym uchu. Badania obrazowe i badania słuchu (audiometria tonalna, impedancyjna) były w normie. W ciągu tych trzech lat już dwukrotnie osiągnąłem habituacje i dwukrotnie doświadczyłem pogorszenia. Od tygodnia mam pogorszenie i pisk przebija się przez wszystkie inne dźwięki. Stosuję terapię dźwiękiem, ale nie umiem opanować negatywnych emocji. Pamiętam, że ostatnim razem, gdy nastąpiła habituacja na kilka miesięcy, to była ona poprzedzona wydarzeniami, które zmuszały mnie na skupianiu się na innych rzeczach niż szumy uszne. Po takim wydarzeniu okazywało się, że następuje habituacja i słyszę szum tylko wtedy gdy chcę, a w ciągu dnia mózg go sam wycina. Czy w takiej sytuacji pomoże konsultacja psychologa? Czy powinienem szukać psychologa o określonej specjalizacji?
MĘŻCZYZNA, 34 LAT 3 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

szumy uszne, choć często mają podłoże fizjologiczne, mogą być intensyfikowane przez czynniki emocjonalne i psychologiczne. W Pana przypadku wydaje się, że stres i skupienie na szumie mogą nasilać objawy.

Bardzo pomocna może okazać się konsultacja z psychologiem, szczególnie jeśli szum nasila się pod wpływem stresu i negatywnych emocji. W tym przypadku zalecany byłaby terapia poznawczo-behawioralna, ponieważ pomaga zmieniać sposób myślenia i reagowania na bodźce, ucząc technik radzenia sobie z negatywnymi myślami.

Warto poszukać psychologa specjalizującego się w leczeniu szumów usznych lub mającego doświadczenie w pracy z podobnymi przypadkami. Tacy specjaliści mogą zaoferować bardziej ukierunkowane strategie, które pomogą dążyć do habituacji.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/szumy-w-uszach-przyczyny-objawy-choroby

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.