Jak leczyć te szumy uszne?

Dzień dobry mam 18lat, od 3 miesięcy mam bardzo silne dzwonienie w uszach podczas ciszy, jakby była cisza cały czas to cały czas by mi mocno dzwoniło w głowie i bym sobie rozbił chyba głowę. Dodam ze miesiąc przed szumami pojawiła mi się derealizacja, brak energii do funkcjonowania, zaburzenia koordynacji i równowagi zatem pochodziłem po lekarzach byłem w szpitalu i zrobiono mi rezonans magnetyczny - wszystko wporzadku, badania krwii chyba wszystkie możliwe - wszystko w porządku, badania otolaryngologiczne, badania słuchu i tez wszystko w porządku. Z czasem połączyłem kropki i moje dolegliwości utożsamiałem z ciężkim okresem mojego życia który kosztował mnie masę zdrowia i udałem się do psychiatry, który stwierdził u mnie depresje i nerwice zatem dostalem leki na zolaxa i seronil, dodatkowo chodzę raz w tygodniu na psychoterapię. (Jestem chipochondrykiem) Psychicznie wychodzę na prosta natomiast gorzej z ciałem, najbardziej dokuczają mi te szumy uszne, non stop ciagle myśle o tym czy je mam czy już ich nie mam i czytając ludzi którzy piszą w internecie ze te szumy są nieuleczalne to przeraża mnie ta wizja codziennej męki do końca życia, co robić? Bardzo proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Szumy uszne to dolegliwość, która spotyka stosunkowo wiele osób, bo około 10% ludzi dorosłych. Wyobrażam sobie, jak bardzo jest to dla Pana uciążliwe i skupia na sobie całą Pana uwagę.

Symptomy tego zaburzenia są przeżywane indywidualnie przez każdą osobę, która ich doświadcza, pacjenci opisują słyszane dźwięki w bardzo różny sposób, mogą być syczące, buczące, gwiżdżące, dzwoniące itd. Niezależnie od tego nie da się ich stłumić i to jest główne źródło dyskomfortu. W takiej sytuacji często pojawia się napięcie emocjonalne, niepokój, bóle głowy, zaburzenia snu.

Etiologia szumów usznych jest bardzo zróżnicowana, mogą pochodzić od bardzo różnorodnych schorzeń. Najczęściej są to uszkodzenia komórek rzęskowych w ślimaku (część ucha wewnętrznego), co powoduje strumieniowanie zniekształconych sygnałów nerwowych i słyszenie fantomowych dźwięków. Inne możliwe przyczyny tej przypadłości to zmiany miażdżycowe, stres, nadczynność tarczycy, urazy głowy, nadciśnienie tętnicze, niektóre leki.

Paleta możliwych przyczyn jest tak szeroka, że nie sposób przez Internet zasugerować, co jest przyczyną szumów usznych w Pana wypadku. Jeżeli odwiedził Pan już tak wielu specjalistów i nie udało się tego ustalić, być może dobrze byłoby poszukać miejsca, które specjalizuje się w tego typu dolegliwościach, jak np. klinika szumów usznych. W niektórych przypadkach pomocne może być skorzystanie z aparatów słuchowych (niezależnie od faktu, iż nie występuje niedosłuch). Warto byłoby skontaktować się z protetykiem i porozmawiać na temat takiej możliwości.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Więcej informacji na temat szumów usznych może Pan znaleźć w artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/dzwonienie-szum-w-uszach

https://portal.abczdrowie.pl/szumy-w-uszach-przyczyny-objawy-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/habituacja

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.