Jak leczyć skutecznie te szumy uszne?

Witam, mam 25 lat i od ponad roku zauważyłem u siebie szumy uszne, bylem już u laryngologa, kardiologa oraz neurologa i wszystko jest w normie poza lekko podniesionym ciśnieniem na które otrzymałem leki. Lekarz jednak stwierdził, ze nie może to powodować takiej dolegliwości, zreszta leki również nic nie pomogły. Nie wiem już do kogo się wybrać po pomoc, jest to uciążliwe ponieważ słyszę szum cały czas bez przerwy. Proszę o poradę.
MĘŻCZYZNA, 26 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Rozumiem Pana niepokój i frustrację związaną z ciągłymi szumami usznymi, zwłaszcza gdy standardowa ścieżka diagnostyczna nie przynosi rozwiązania. Szumy uszne mogą być wyjątkowo uciążliwe, wpływają na codzienne funkcjonowanie i jakość życia.

Jeśli dotychczasowi specjaliści nie byli w stanie zidentyfikować przyczyny Pana dolegliwości, proszę rozważyć konsultację z audiologiem, specjalistą zajmującym się diagnozowaniem i leczeniem problemów ze słuchem i uchem wewnętrznym. Taki specjalista może zaoferować bardziej szczegółowe badania słuchu, które mogą wykryć subtelne nieprawidłowości niezauważone przez laryngologa.

Inną opcją może być odwiedzenie kliniki specjalizującej się w leczeniu szumów usznych, gdzie stosuje się wielodyscyplinarne podejście, łączące różne metody terapii, takie jak terapia dźwiękowa, terapia poznawczo-behawioralna, a czasem nawet terapia za pomocą stymulacji magnetycznej czy elektrycznej.

Ponadto, dobrze byłoby również zwrócić uwagi na czynniki zewnętrzne, które mogą nasilać szumy uszne, mam na myśli stres, niewystarczającą ilość snu, głośne dźwięki w otoczeniu czy niektóre substancje takie jak kofeina czy alkohol. Zmiana niektórych nawyków życiowych, zwiększona troska o higienę snu oraz techniki relaksacyjne mogą przynieść ulgę w niektórych przypadkach.

Dodatkowo wspomnę, że na rynku dostępne są specjalistyczne aparaty słuchowe zaprojektowane specjalnie dla osób cierpiących na szumy uszne. Te urządzenia działają na zasadzie tworzenia przeciwnej fali dźwiękowej, która może niwelować lub znacznie zmniejszać odczuwalność szumów. Dzięki temu, osoby dotknięte tą dolegliwością mogą doświadczyć znacznej ulgi. Konsultacja z audiologiem lub specjalistą od aparatów słuchowych może pomóc w zorientowaniu się, czy tego typu rozwiązanie byłoby odpowiednie w Pana sytuacji.

Zachęcam też do przeczytania artykułów o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/objawem-jakich-chorob-sa-szumy-uszne

https://portal.abczdrowie.pl/dzwonienie-szum-w-uszach

https://portal.abczdrowie.pl/szumy-w-uszach-przyczyny-objawy-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/habituacja

Rozumiem, jak trudna i frustrująca może być ta sytuacja, ale proszę nie tracić nadziei. Należy kontynuować poszukiwania i eksplorować różne opcje leczenia, aż znajdzie się metoda, która przyniesie ulgę.

Życzę dużo zdrowia i wytrwałości w dążeniu do poprawy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.