Jak wyleczyć te szumy uszne?

Dzień Dobry. Cierpię z powodu szumu usznego po grypie od ponad 4 lat jest o charakterze pisku, bardzo utrudnia mi funkcjonowanie i życie. Byłem we wszystkich możliwych miejscach i korzystałem z wielu terapii. Dodatkowo przyjmuję od ponad 10 lat leki psychotropowe. Na szumy uszne jednak praktycznie nie ma leku, jeśli są mało uporczywe da sie z nimi funkcjonować, jeśli nie no to jest problem ogromny. Lekarze laryngolodzy najczęściej oceniają że takie leki często nasilają szum, szczególnie leki mocno pobudzające. Z dostępnej mi dokumentacji medycznej szpitala i badań wynika że po dłuższym czasie szum powoduje zmiany bioelektryczne mózgu. Ta dolegliwość bardzo obniżyła moje funkcjonowanie i zmieniła zachowanie, szukam specjalisty który ma pojęcie o dwóch tematach - Szum uszny po grypie i branie leków psychotropowych na inną chorobę. Jestem zbyt obciążony żeby pracować. Gdzie mogę się udać ? Wiem dużo lecz sam nie jestem w stanie się leczyć.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Domyślam się, że fantomowe dźwięki utrudniają Panu codzienne życie, a brak diagnozy i pomocy frustruje.

Mimo iż symptom szumów usznych jest dość powszechny, diagnostyka jest utrudniona z uwagi na wysoką różnorodność możliwych źródeł tego problemu. U niektórych osób zaburzenie to jest na tyle silne, iż wywołuje rozdrażnienie i z czasem prowadzi do izolowania się z otoczenia.

Przyczyną powyższego objawu mogą być uszkodzenia mechaniczne drogi słuchowej – uszkodzenie w ślimaku ucha, ale też podłożem może być nadczynność tarczycy, przebyte choroby, jak w Pana wypadku, nadciśnienie, zmiany miażdżycowe, czy przyjmowane leki.

Jeśli chodzi o leczenie psychotropami, to dość rzadko konsekwencją jest pojawienie się szumów usznych. Ostateczne potwierdzenie tej możliwości w Pana wypadku jest bardzo trudne ze względu na fakt, iż jest to objaw rzadki, a do tego niektóre z leków psychiatrycznych mają odwrotne działanie – wyciszają szumy uszne. Do takich substancji należą amitryptylina, sertralina, fluoksetyna. Istnieje jednak teoria mówiąca o nadmiernym podbudzeniu komórek nerwowych przez zwiększoną ilość serotoniny (w przypadku leków hamujących wychwyt zwrotny tego neuroprzekaźnika). Czy próbował Pan rozmawiać o tym problemie ze swoim lekarzem psychiatrą? Nie pisał Pan, jakie leki przyjmuje, więc sugeruję dla przykładu - być może pomocna okazałaby się zmiana leku na lek innej grupy, na przykład z SSRI na SNRI?

Jeśli lekarz wyklucza etiologię laryngologiczną, należałoby skonsultować się również ze specjalistą neurologiem i wykluczyć podłoże neurologniczne. Wobec trudności w diagnozie, których Pan doświadcza, proponowałabym też poszukanie miejsca specjalizującego się w tego typu dolegliwościach, jak klinika szumów usznych.

Istnieje również możliwość zaradzenia przypadłości przy pomocy odpowiednich aparatów słuchowych. Należałoby spotkać się z protetykiem słuchu i omówić dostępność takiej opcji w Pana wypadku.

Pozdrawiam ciepło i życzę szybkiego rozwiązania dokuczliwego problemu.

Zapraszam też do lektury:

https://portal.abczdrowie.pl/dzwonienie-szum-w-uszach

https://portal.abczdrowie.pl/szumy-w-uszach-przyczyny-objawy-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/habituacja

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.