Dlaczego pojawiły się u mnie szumy uszne?

Witam serdecznie, od 3 dni mam dosyć silne szumy uszne, wydaje mi się że silniejsze z lewej strony i pieczenie języka, dosyć dziwne połączenie. Przez 2 dni smarowałam język Dentosept nie bardzo pomogło. Choruję na nadciśnienie i biorę leki. Niedawno wnuki przechodziły ospę, czy może to mieć związek?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisywane przez Panią objawy mogą być spowodowane przez wiele czynników i wymagać konsultacji neurologicznej lub laryngologicznej (np. może być potrzebne wykonanie tomografii komputerowej głowy)

Po pierwsze, szumy uszne pojawiają się po silnej ekspozycji na hałas (np. po głośnej imprezie, po bliskim wybuchu petardy itp.). Powstają one też jako konsekwencja silnego stresu, a także przyjmowania niektórych leków (m.in. na bazie chininy czy salicylany).

Czasami szum występuje jako powikłanie po zapaleniu ucha środkowego, urazów ucha i szyi oraz przy infekcjach górnych dróg oddechowych.

Połączenie objawu szumu w uszach oraz pieczenia języka może być też spowodowane zaburzeniem o podłożu psychicznych, np. schorzeniem nerwicy. Nerwica może być kilku rodzajowa, najczęściej występuje pod postacią nerwicy lękowej. W takim przypadku wymienione objawy są spowodowane przez stres i lęki przed różnymi sytuacjami życiowymi. Jeżeli inne badania nie przyniosą rezultatów, wskazane jest też udanie się na konsultację psychiatryczną.

Zachęcamy do zapoznania się z pytaniami innych użytkowników, a także z naszym artykułem dotyczącym nerwicy lękowej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/szumy-uszne-pieczenie-w-gardle-a-mozliwe-przyczyny

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-dokuczaja-mi-te-szumy-uszne

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.