Przewlekłe szumy uszne

Od dwoch lat cierpię z powodu szumów usznych.Miałam badanie żył szyjnych,tomograf uszu i nic nie wykazało.Co moze byc tego przyczyną.Bardzo prosze o porade.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Istnieje wiele znanych przyczyn występowania szumów usznych, liczne sprowadzają się do uszkodzenia w różnych mechanizmach komórek rzęsatych znajdujących się w ślimaku. Jednak nadal w dużej części przypadków nie udaje się określić etiologii tego schorzenia. Szumy w uszach mogą pojawić się między innymi na skutek: nadciśnienia tętniczego, drgań powstających w sztywnych, miażdżycowych naczyniach, chorób zapalnych ucha środkowego i wewnętrznego, starzenia się narządu słuchu, które rozpoczyna się ok. 60 roku życia, uszkodzeń nerwu ślimakowo-przedsionkowego w przebiegu np. półpaśca usznego lub stwardnienia rozsianego, urazów czaszki obejmujących poprzeczne złamanie piramidy kości skroniowej, urazu akustycznego czyli przewlekłej lub nawet jednorazowej ekspozycji na silne bodźce akustyczne np. w miejscu pracy czy podczas słuchania głośnej muzyki szczególnie przez słuchawki douszne, stosowania leków ototoksycznych do których zaliczają się antybiotyki aminoglikozydowe, kwas acetylosalicylowy, diuretyki pętlowe i wiele innych, guza kąta mostowo-móżdżkowego lub nerwiaka nerwu słuchowego (szum uszny występuje wtedy zwykle po jednej stronie), choroby Méniere’a, rzadkiego schorzenia o charakterze napadowym, w którym szumom w uszach towarzyszą zawroty głowy, oczopląs, nudności i wymioty oraz postępująca utrata słuchu. Leczenie szumu w uszach sprowadza się, w miarę możliwości, do eliminowania stanów wywołujących ten przykry objaw. W zależności od przyczyny stosuje się leczenie chirurgiczne, leki poprawiające ukrwienie ucha wewnętrznego bądź odstawia się leki działające toksycznie. Dobre efekty przynosi również wielomiesięczna terapia TRT, której celem jest „przyzwyczajanie” pacjenta do szumu usznego, aż do momentu kiedy przestaje on zwracać jego uwagę.

Szumy uszne to problem złożony często trudny do terapii, należałoby zabadać dokładnie stan neurologiczny, i ocena otolaryngologa z badaniem audiometrycznym wskazane