Jakie badanie wykonać przy ciągłych szumach usznych?

Od kilku miesięcy mam nieustające szumy w głowie. W dzień i w nocy. W nocy są tak silne, że się przez nie wybudzam albo nawet nie mogę zasnąć. Do tego w nocy bardzo się pocę. Czy warto zrobić EEG czy może jakieś inne badania?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za zadane pytanie. Szumy uszne dotyczą aż 10% populacji ludzi dorosłych. Objawy doświadczane są różnie w zależności od osoby. Fantomowe dźwięki mogą być buczące, gwiżdżące, piszczące, dzwoniące, tętniące, ryczące itp. – słyszy je tylko osoba dotknięta dolegliwością. Często znacznie obniżają codzienny komfort, ponieważ nie sposób ich zagłuszyć. To powoduje napięcie emocjonalne, nierzadko ból głowy, zaburzenia snu, trudności w komunikacji.

Jednak szumy uszne nie są oddzielną jednostką chorobową, a symptomem różnych schorzeń. Najczęściej odpowiedzialność za nie podnoszą uszkodzenia mechaniczne w obrębie narządu słuchu. Uszkodzenie komórek rzęskowych ślimaka powoduje strumieniowanie zniekształconych sygnałów nerwowych, które pacjent odbiera jako dźwięki. Inne możliwe przyczyny szumów usznych to nadczynność tarczycy, stres, zmiany miażdżycowe, urazy głowy, nadciśnienie tętnicze lub niektóre leki.

Możliwości jest na tyle dużo, że trudno na odległość zasugerować konkretne badania, jakie należałoby wykonać w tej sytuacji. Proponuję rozpocząć od wizyty u lekarza laryngologa, który zasugeruje od czego zacząć diagnostykę i w zależności od jej wyników zaleci postępowanie lub skieruje do innych specjalistów.

Pozdrawiam i życzę szybkiego wyjaśnienia źródła dolegliwości:

Więcej o szumach usznych może Pani przeczytać w artykułach wymienionych poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/dzwonienie-szum-w-uszach

https://portal.abczdrowie.pl/szumy-w-uszach-przyczyny-objawy-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/habituacja

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.