Dlaczego mam ten szum w uchu mając 39 lat?

Dzień dobry od pewnego czasu słyszę szum w lewym uchu zakroplilam solą fizjologiczna myślałam że to woskowina potem zaczęło się przelewać w uchu ręką pod wpływem ciśnienia udało mi się te sol wypłukać i od tego czasu zaczęło mi piszczeć w uchu byłam u laryngologa ucho suche czyste bez infekcji zapisał histigien...po miesiącu stosowania zauważyłam że jednego dnia w uchu piszczy jakby pełno drobnych szpileczek spadało na ziemię taki odgłos...a na drugi dzień tylko cyka w uchu...co to może być proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Szumy uszne pojawiają się u wielu osób, dolegliwość ta dotyka około 10% populacji osób dorosłych. Jest często uciążliwa przez to, że silnie skupia na sobie uwagę osoby, która ma wrażenie słyszenia dźwięków.

Objawy szumów usznych przeżywane są indywidualnie – osoby, które ich doświadczają często opisują je w bardzo różny sposób. Mogą być o dźwięki buczące, syczące, dzwoniące, gwiżdżące itd. Dotkliwe jest to, że nie można ich stłumić. Wówczas często pojawia się dyskomfort, emocjonalne napięcie, niepokój, zaburzenia snu, czy bóle głowy.

Etiologia tego zaburzenia jest zróżnicowana, ich źródło może leżeć w bardzo różnorodnych nieprawidłowościach w funkcjonowaniu organizmu. Często przyczyną są uszkodzenia komórek rzęskowych w uchu wewnętrznym – w ślimaku. Powoduje to strumieniowanie zniekształconych sygnałów nerwowych i wrażenie słyszenia dźwięków. Do innych powodów tej dolegliwości należy stres, zmiany miażdżycowe, nadczynność tarczycy, urazy głowy, nadciśnienie, problemy z kręgosłupem szyjnym, a także niektóre leki.

Możliwości jest bardzo wiele, dlatego nie sposób jest dokonać diagnozy na odległość.

Proponuję wizytę u lekarza rodzinnego i wspólne zastanowienie się na podstawie objawów oraz innych schorzeń, na które być może Pani cierpi – jakie może być źródło szumów, które Pani dokuczają. Możliwe, że lekarz podpowie wizytę u kardiologa, neurologa itp. Gdyby konsultacje ze specjalistami nie przyniosły rozwiązania, można pomyśleć o wizycie w miejscu, które specjalizuje się w tego typu dolegliwościach, jak np. klinika szumów usznych.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Więcej informacji na temat szumów usznych może Pan znaleźć w artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/dzwonienie-szum-w-uszach

https://portal.abczdrowie.pl/szumy-w-uszach-przyczyny-objawy-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/habituacja

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.