Co mogę robić z tym piskiem w uchu mając 25 lat?

Pisk w uchu Potrzebuję pomocy z piskami w uchu, który pojawiły się trzy tygodnie temu. Zaczęły się początkowo od tego, że słyszałem pisk w lewym uchu jak się kładłem spać. Później ten pisk robił się coraz głośniejszy, aż doszło do tego, że słyszę go przez cały dzień non stop i ciężko mi się zasypia i funkcjonuje. Co więcej podczas leżenia słyszę ten pisk niemal w całej głowie. Tk nosa wyszło w porządku, rezonans magnetyczny również. Brałem sterydy i antybiotyk, lecz nic nie dały. Brałem również prosnal do nosa. Wszystko zalecone od lekarzy z szpitali. Co mogę z tym zrobić?
MĘŻCZYZNA, 25 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Rozumiem, jak trudna i męcząca może być dla Pana sytuacja związana z ciągłym piskiem w uchu.

Szumy uszne, znane również jako tinnitus, to zjawisko polegające na słyszeniu dźwięków, które nie pochodzą z otoczenia. Dolegliwość ta może przyjmować różne formy – od delikatnego szumu, przez cykanie, aż po intensywne dzwonienie. Co ważne, każdy pacjent może doświadczać tych dźwięków inaczej. Dla niektórych są one ledwie zauważalne i pojawiają się sporadycznie, podczas gdy dla innych mogą być ciągłe i wyjątkowo uciążliwe, znacząco wpływając na codzienne funkcjonowanie i jakość życia. Pomimo że jest to dość powszechny problem, jego dokładne przyczyny mogą być różnorodne i nie zawsze łatwe do zidentyfikowania, od uszkodzenia słuchu, zwyrodnienia w kręgosłupie szyjnym po stres lub infekcje.

Skoro badania nie wykazały fizycznych przyczyn, możliwe, że pisk wynika z czynników nieorganicznych, jak np. stres, zmęczenie czy narażenie na głośne dźwięki. Ważne jest też zwrócenie uwagi na dietę i nawyki życiowe, które mogą wpływać na nasilenie objawów.

Proponuję zatem konsultację z audiologiem lub specjalistą medycyny funkcjonalnej, który może zaproponować inne metody leczenia, jak terapia dźwiękiem czy techniki relaksacyjne. Warto również rozważyć psychoterapię, która pomoże poradzić sobie ze stresem i emocjami związanymi z tinnitusem.

Załączam poniżej linki, które mogą być pomocne w zgłębieniu tematu, o którym mowa:

https://portal.abczdrowie.pl/objawem-jakich-chorob-sa-szumy-uszne

https://portal.abczdrowie.pl/nowy-efekt-uboczny-szczepien-pacjenci-narzekaja-na-szumy-uszne

https://portal.abczdrowie.pl/dzwonienie-szum-w-uszach

https://portal.abczdrowie.pl/szumy-w-uszach-przyczyny-objawy-choroby

Mam nadzieję, że szybko znajdzie Pan skuteczne rozwiązanie i sytuacja się poprawi.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.