Co może być przyczyną takiego wibrowania w uchu?

Witajcie eksperci drodzy. Otóż od 3 tygodni naturalny szum fizjologiczny w uszach mi się lekko podgłośnił. Ale martwi mnie to, że w lewym uchu, nawet słuchając na 50% głośności z laptopa, a czasem również gdy mówię następuje takie jakby wibrowanie. Co ciekawe odkryłem, że gdy dźwięk słyszany jest tylko w prawym uchu (słuchawka tylko w prawym uchu) to również wibruje i to tylko w lewym uchu! Po wyciszeniu dźwięku ta lekka wibracja przez ulamek sekundy słychać jak opada. Ponadto przy już naprawdę ostrych, wysokich, głośnych dźwiękach (np bęben djembe) pojawiają się takie wręcz trzaski, w tym lewym uchu. Co może być przyczyną? Gram na djembe, didgeridoo (wymagające oddychanie kołowe), i na harmonijce. Ale nie grałem w tym czasie gdy te szumy się podgłośniły. Za to stawałem na głowie po minucie dziennie, nie wiem czy to mogło mieć wpływ.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że zwraca Pan uwagę na występujące dolegliwości ze strony narządu słuchu. Na pewno warto odnaleźć przyczynę takiego stanu, aby poprawić Pana komfort życia.

Przyczyn takich objawów może być wiele, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że gra na instrumencie mogła spotęgować taką dolegliwość.

Szumy uszne, jako nieprzyjemne doznania dźwiękowe rejestrowane w uszach często doskwierają osobom z konkretnych grup zawodowych. Na oddziaływanie fal dźwiękowych narażeni są szczególnie ślusarze, spawacze, górnicy, ale też muzycy.

Ponadto zaburzenia słuchu oraz występowanie szumów usznych może być związane z takimi problemami, jak: urazy głowy, nadciśnienie, czy choroby stawu skroniowo – żuchwowego.

Zważywszy na fakt, że opisana dolegliwość może obniżać jakość życia, zalecamy Panu konsultację z lekarzem laryngologiem oraz audiologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/dzwonienie-szum-w-uszach

https://portal.abczdrowie.pl/szumy-w-uszach-przyczyny-objawy-choroby

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.