Witam!
Opisane przez Panią objawy mogą mieć tło laryngologiczne, neurologiczne czy też krążeniowe. Wskazana jest dokładniejsza diagnostyka pod okiem specjalisty laryngologa. Do czasu wizyty proszę mierzyć sobie ciśnienie i tętno.
Szanowna Pani!
Na podstawie opisanego problemu nie można jednoznacznie stwierdzić, z czego wynika słyszane „pukanie” w uchu. Tło może być zarówno laryngologiczne jak i neurologiczne lub kardiologiczne.
Na początku należy podkreślić, że większość przypadków pulsowania, dzwonienia w uchu lub szumów usznych jest nieznanego pochodzenia, a ich dokładna przyczyna jest trudna do ustalenia.
Uczucie tętnienia lub pulsowania w uchu lewym lub prawym to nieprzyjemne dolegliwości, które mogą mieć związek zarówno z chorobami uszu lub schorzeniami obejmującymi inne narządy – jednak należy podkreślić, że przyczyny „uszne” są częstsze. Należy tu wymienić:
a. zaleganie woskowiny w przewodzie słuchowym – dlatego też tak ważna staje się odpowiednia higiena za pomocą preparatów, takich jak np. spray do czyszczenia uszu;
b. narażenie na duży hałas,
c. nawracające, częste infekcje ucha środkowego i wewnętrznego,
d. choroba Meniere’a – wodniak błędnika.
Co ważne objawy kliniczne mogą się zmieniać, bywają też różne (w zależności od pacjenta). U niektórych dominują objawy o charakterze pulsowania oraz tętnienia, u innych – szumy i pisk w uszach. Dolegliwościom tym, w zależności od przyczyny, mogą towarzyszyć: zaburzenia słuchu, a także bóle oraz zawroty głowy czy nudności i wymioty.
Przyczyny pulsowania w uszach niezwiązane z układem słuchu mogą dotyczyć wielu narządów oraz układów. Często przez długi czas trudno zaobserwować związek pomiędzy występującymi objawami a schorzeniami innych narządów.
Stosunkowo częstą przyczyną pulsowania i tętnienia w uszach oraz towarzyszącego im szumu w głowie jest niekontrolowane, podwyższone ciśnienie tętnicze krwi.
Wysokie ciśnienie w naczyniach doprowadzających krew do głowy może być odczuwane jako pulsujący szum w uszach. Podobny mechanizm występuje w przypadku zaburzeń rytmu serca. Innymi możliwymi przyczynami mogą być bóle głowy o różnorodnym pochodzeniu. Ma to związek z faktem, że prawdopodobną przyczyną niektórych samoistnych bólów głowy są zmiany naczyniowe.
Inne pozauszne przyczyny tętnienia i pulsowania w uszach to: uraz głowy w okolicy skroniowej, nowotwory zlokalizowane w uchu lub guzy mózgu w okolicy wyjścia nerwów słuchowych (tak zwany kąt mostowo-móżdżkowy), stwardnienie rozsiane, tętniak w okolicy tętnicy szyjnej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Dlaczego mam to tętnienie w uchu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co oznacza to tętnienie w uchu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Przewlekłe szumy uszne – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Co może znaczyć szum w prawym uchu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Uczucie tętnienia w uchu a prawidłowy wynik badania słuchu – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Czym może być spowodowane takie piszczenie w uchu? – odpowiada Lek. Konstanty Dąbski
- Jak pozbyć się takiego pulsowania w uchu? – odpowiada Lek. Konstanty Dąbski
- Dlaczego mam ten szum w uchu mając 39 lat? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Szumy w uszach i ucisk w uchu – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Niedosłuch obu uszu i szumy – odpowiada Dr n. med. Krzysztof Jach
artykuły
Pisk w uszach - przyczyny, objawy i leczenie
Pisk w uszach to doznania dźwiękowe odbierane w uc
Popularna metoda czyszczenia uszu może uszkodzić słuch
Badacze zaktualizowali wytyczne odnośnie higieny u
"Covidowe ucho". Objaw i powikłanie po COVID-19. Ta grupa pacjentów pojawiła się wraz z Omikronem
Im dłużej trwa pandemia COVID-19, tym więcej dowia