Czym może być spowodowane takie piszczenie w uchu?

Witam, zauważyłem ostatnio kilku sekundowe piszczenie w uchu. Pojawia się w różnych sytuacjach, gdzie ciężko znaleźć wspólny mianownik. Ot pojawia się i tyle. Natomiast ostatnio zacząłem się podciągać, podczas wznoszenia pojawia się ten pisk za każdym razem. Czym to może być spowodowane? Z wizyty u ortopedy odcinek szyjny jest w porządku, ale zalecił rezonans z powodów bóli karku i kłucia pod lewą łopatką. Pisk dotyczy tylko lewego ucha. Nie ukrywam, że ruchu mam mało i przeważnie siedzę. Czy może być to coś poważnego?
MĘŻCZYZNA, 34 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Opisane przez Pana piszczenie w uchu, które pojawia się podczas podciągania i w różnych innych sytuacjach, może być związane z szumami usznymi. Szumy uszne, nazywane też tinnitus, to dość powszechne zaburzenie, które dotyka około 10% dorosłych i może manifestować się jako piszczenie, brzęczenie czy szumienie w uszach. Uciążliwość tych dźwięków może prowadzić do rozdrażnienia, bólu głowy, problemów ze snem, a nawet trudności w porozumiewaniu się.

Przyczyny szumów usznych są różnorodne i mogą pochodzić od uszkodzeń komórek rzęskowych w uchu wewnętrznym, które skutkują nieprawidłowym przesyłaniem sygnałów nerwowych. Inne potencjalne przyczyny to stres, zmiany miażdżycowe, nadczynność tarczycy, zwyrodnienia kręgosłupa, urazy głowy, nadciśnienie, a nawet niektóre leki.

Biorąc pod uwagę Pana sytuację, gdzie wspomniane zostały również bóle karku i kłucie pod lewą łopatką, oraz fakt, że jest Pan pod opieką lekarza i oczekuje na wykonanie rezonansu, ważne jest, aby kontynuować diagnostykę i śledzić zalecenia medyczne. Może warto również rozważyć konsultację z laryngologiem, który specjalizuje się w problemach uszu, by dokładnie zbadać przyczynę szumów usznych.

Więcej informacji na temat szumów usznych, które mogą być związane z Pana doświadczeniem:

https://portal.abczdrowie.pl/dzwonienie-szum-w-uszach

https://portal.abczdrowie.pl/szumy-w-uszach-przyczyny-objawy-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/habituacja

Życzę szybkiego znalezienia przyczyny opisanej niedogodności i poprawy samopoczucia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.