Co może znaczyć szum w prawym uchu?

Dzień Dobry. Od około 1,5-2 tygodni gdy położę się spać mam pulsujący szum w prawym uchu. Czasami jest na tyle głośny, że przeszkadza mi usnąć. Gdy się wyprostuje (do pozycji np. Stojącej) szum nagle przechodzi. Mógłbym prosić o radę i odpowiedź jakie mogą być tego przyczyny.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Szumy uszne są dolegliwością dotykającą aż 10% ludzi dorosłych, w szczególności po 60. roku życia. Około 80% osób z tej grupy nie zdaje sobie sprawy, iż posiada pewien stopień ubytku słuchu. Symptomy tego zaburzenia różnią się w zależności od osoby, są objawem bardzo subiektywnym, fantomowym. Mogą być to dźwięki buczące, gwiżdżące, ryczące, syczące, dzwoniące, tętniące słyszane jedynie przez osobę doświadczającą tej dolegliwości. Często znacznie obniżają komfort codziennego funkcjonowania, ponieważ nie da się ich stłumić. Wówczas powodują niepokój, napięcie emocjonalne, ból głowy, a także zaburzenia snu i trudności w porozumiewaniu się. Mogą występować stale lub okresowo.

Szumy uszne nie są osobną jednostką chorobową, a raczej objawem bardzo różnorodnych schorzeń. Najczęściej jednak są spowodowane uszkodzeniami w obrębie narządu słuchu, dokładnie komórek w ślimaku. Gdy komórki rzęskowe ślimaka zostaną uszkodzone, prowadzi to do strumieniowania zniekształconych sygnałów nerwowych. Nie jest możliwe odbudowanie uszkodzeń w anatomii ślimaka. Jeśli jednak są niewielkie, nie powodują niedosłuchu, a jedynie szum uszny. Wśród innych przyczyn szumu w uszach lub jednym uchu możemy wymienić: zmiany miażdżycowe, stres, nadczynność tarczycy, urazy głowy, niektóre leki, nadciśnienie tętnicze.

Ponieważ etiologia szumów usznych jest tak bardzo zróżnicowana, nie jest możliwe zasugerowanie na odległość, jakie są przyczyny dolegliwości, których Pan doświadcza. Zachęcam do wizyty u specjalisty laryngologa, który zdiagnozuje źródło niedogodności i ustali dalsze postępowanie, ewentualnie zasugeruje konsultację z lekarzem innej specjalności.

Pozdrawiam i życzę szybkiego znalezienia przyczyny pojawiających się dolegliwości.

Więcej o szumach usznych może Pan jeszcze przeczytać w naszych tekstach na portalu, zapraszam do lektury:

https://portal.abczdrowie.pl/dzwonienie-szum-w-uszach

https://portal.abczdrowie.pl/szumy-w-uszach-przyczyny-objawy-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/habituacja

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.