Co może znaczyć taki szum w uszach?

Dzień dobry na początku miesiąca przyjąłem drugą dawkę szczepionki na covid firmy Pfizer. Po ustąpieniu złego samopoczucia pojawił się szum w obu uszach. Lekarz rodzinny przepisał acard oraz Vinpoton . Niestety leki nie pomagają. Szum największy jest w nocy gdy się przebudzę. Słuch się nie pogorszył.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

szumy uszne mogą znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Niestety bez szczegółowego wywiadu lekarskiego oraz odpowiednich badań nie można stwierdzić jednoznacznie z czego mogą wynikać u Pana tego typu dolegliwości.

W pierwszej kolejności należałoby wykluczyć schorzenia laryngologiczne, w związku z tym zalecamy wizytę u laryngologa. Czasami tego typu objawy mogą mieć podłoże neurologiczne. Pomocne w diagnozowaniu przyczyny szumów usznych mogą być: badanie słuchu, rezonans magnetyczny oraz tomografia komputerowa. Jeżeli badania nie wykażą żadnych nieprawidłowości o charakterze laryngologicznym i neurologicznym, wtedy warto rozszerzyć diagnostykę.

W niektórych sytuacjach szumy uszne mogą pojawić się w przebiegu nadciśnienia, dlatego nie zaszkodzi również dodatkowa konsultacja z kardiologiem. Czasami mogą być również powikłaniem po infekcji lub przyjmowaniu określonych leków. W profilaktyce zaburzeń słuchu bardzo ważne jest unikanie miejsc o dużym natężeniu hałasu, rezygnacja ze słuchania zbyt głośnej muzyki oraz większa odporność na stres.

Więcej szczegółowych informacji na temat szumów usznych można znaleźć w artykule dostępnym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/szumy-w-uszach-przyczyny-objawy-choroby

Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami ekspertów serwisu na pytania dotyczące podobnej tematyki:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-szumy-w-uszach-moga-byc-spowodowane-od-niedosluchu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-szumy-uszne-moga-byc-spowodowane-malymi-zmianami-zwyrodnieniowymi-kregow-szyjnych

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nerwica-lekowa-i-szumy-uszne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.