Czy ten szum w uchu minie po jakimś czasie?

Wybuchła blisko mnie petarda i 2 dzień w lewym uchu słyszę szum. Czy to minie samo po paru dniach, czy muszę mieć jakiś lek? Pozdrawiam Paweł!

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisany przypadek, tak jak Pan wskazał, jest prawdopodobnie spowodowany urazem akustycznym spowodowanym przez wybuch petardy. Oprócz szumu w uszach może również występować ból, upośledzenie słuchu oraz krwawienie.

W takim przypadku niezbędnym jest zgłoszenie się do lekarza. Za pomocą odpowiednich badań będzie on w stanie określić rozmiary uszkodzenia, a także zaplanować sposoby zwalczenia tej dolegliwości. Nawet jeśli obok szumu w uszach wystąpią problemy ze słuchem, to taki stan może być odwracalny, więc nie zawsze jest powód do niepokoju.

Aby uniknąć takich sytuacji w przyszłości, bardzo ważna jest ostrożność przy różnych momentach, gdzie narażenie na głośne dźwięki może wystąpić. Czasami jesteśmy na nie narażeni w pracy, więc żeby ich uniknąć, powinniśmy stosować odpowiednie ochraniacze na uszy, pozwalające zniwelować poziom hałasu.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, który opisuje Pana problem:

https://portal.abczdrowie.pl/uraz-akustyczny-ucha

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.