Dlaczego odczuwam szum w uchu i zaburzenia równowagi?

Nam 43 l , Nie wiem co się dzieje że mną,od Nowego Roku 2023 pojawił się szum dźwięk nie umiem określić w uchu czy w głowie ale jednolity ciągły. Obecnie się zrobił głośniejszy , czuje też zmęczenie, mniej sił , senność.A jeszcze były zawroty głowy i zaburzenia równowagi podczas chodzenia takie chwianie się w bok po czasie chodu . Byłam u lekarza Neurologa już kilka razy nie daje mi skierowania na rezozans głowy nie wiem czemu . Również u Laryngologa byłam i czekam na badanie słuchu. Nie wiem co robić i co mi jest ; proszę o odpowiedź
KOBIETA, 44 LAT 9 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam Panią serdecznie!

Domyślam się, że dolegliwości, które Pani przeżywa, utrudniają codzienne funkcjonowanie, a brak diagnozy pogłębia stres.

Szum w uszach, który Pani opisuje, znany jest również jako tinnitus. Jest to wrażenie słyszenia dźwięku w uszach albo w głowie, podczas gdy na zewnątrz nie występuje żaden tego typu odgłos. Może mieć postać dzwonienie lub brzęczenia.

Szumy uszne są często zdarzającym się problemem, który może wynikać z różnych przyczyn, w tym uszkodzenia słuchu, zatkania ucha, infekcji lub nawet stresu. To istotne, że już jest Pani w trakcie diagnostyki laryngologicznej, gdyż badanie słuchu może dostarczyć więcej informacji.

Oprócz tego, opisywane przez Panią objawy takie jak zmęczenie, senność oraz zaburzenia równowagi również mogą mieć różnorodne podłoże. Możliwe, że mogą one być powiązane z szumem w uszach, ale mogą też wynikać z innych przyczyn, takich jak niedoczynność tarczycy, anemia czy nawet przewlekły stres. Zaburzenia równowagi mogą być także związane z problemami w układzie przedsionkowym w uchu wewnętrznym, który odpowiada za utrzymanie równowagi ciała.

Rozumiem Pani frustrację związaną z brakiem skierowania na rezonans głowy. Jeśli lekarz neurolog nie widzi wskazań do tego badania, być może warto rozważyć konsultację z innym specjalistą, na przykład internistą, który mógłby spojrzeć na Pani stan zdrowia w szerszym kontekście.

Proszę również pamiętać o znaczeniu dbałości o zdrowie psychiczne. Stres i niepokój mogą nasilać objawy, jakie Pani opisuje. Być może warto rozważyć wsparcie psychologiczne, aby lepiej radzić sobie z obecną sytuacją.

Na koniec polecam kilka artykułów, które mogą poszerzyć Pani wiedzę na temat tych problemów:

https://portal.abczdrowie.pl/szumy-w-uszach-przyczyny-objawy-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/zawroty-glowy-i-niedoczynnosci-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/stres-objawy-fizyczne-i-psychiczne

Życzę Pani szybkiego powrotu do pełni zdrowia i znalezienia odpowiedniej pomocy medycznej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.