Czy nadmiar telewizora może mieć negatywny wpływ na jego rozwój psychiczny?

Syn ma 4,5 roku od 3 miesiąca życia rehabilitowany z powodu obniżonego napięcia mięśniowego, syn ma stwierdzony opóźniony rozwój psychoruchowy, jest pod stałą kontrolą neurologa i ona nie widzi problemu ale jednak . Syn ma bardzo krótkie wędzidełko które wymaga podcięcia ponieważ przez to nie potrafi wyraźnie wymówić niektórych słów . Syn jest bardzo kontaktowym dzieckiem , lubi się bawić w chowanego , układać puzzle , klocki , rysować lubi się przytulać , tańczy jak tylko słyszy muzykę , lubi "gotować" , leczyć misie , bawić się z kotem , odwzajemnia uśmiech drugiej osoby , reaguje radością kiedy do domu przychodzi tata, babcia , dziadek. Uwielbia chodzić do przedszkola nawet nie chce wracać do domu . Jedyną rzeczą która różni się od rówieśników jest opóźniona mowa , przez co nie potrafi się z nimi porozumieć co za tym idzie bawi się sam ponieważ dzieci nie rozumieją co on do nich mówi . Logopeda powiedziała że syn ma o tyle opóźnioną mowę o ile później zaczął chodzić , zastanawiam się czy to prawda . Syn nie lubi również obcinać paznokci ale które dziecko w jego wieku lubi . Uczęszcza również na zajęcia SI . Zastanawiam sie na ile jego zachowanie i rozwój może świadczyć o autyzmie ? Oraz jaki wpływ na jego rozwój ma telewizor , syn lubi oglądać bajki i do tej pory był to stały punkt większości dnia ale zaczęłam się zastanawiać czy nadmiar telewizora może mieć negatywny wpływ na jego rozwój psychiczny oraz rozwój mowy . Czy mam się czym martwić i szukać pomocy u psychiatry w celu diagnozy autyzmu? Czy to po prostu normalny proces rozwoju ?

Telewizja raczej nie będzie pomagać w rozwoju. Zbyt wiele czasu spędzonego przed tv powoduje problemy z koncentracja, budowaniem relacji, może prowadzić do opóźnienia rozwoju mowy itd. Zatem raczej polecam by dziecko spędzalo przed tv raczej mniej niż więcej czasu. Pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień Dobry!
Jeżeli dziecko jest pod opieką terapeuty SI i logopedy i one do tej pory nie wspominały o cechach autystycznych to myślę, że to nie ta droga. Zaburzenia mowy mogą wynikać też z powodu wędzidełka na co winna zwrócić uwagę logopeda. Proponuję nie zwlekać z zabiegiem. Zabieg jest prosty i nie wymaga długiej rehabilitacji.
Co do telewizji to na pewno nie jest wskazane nadmierne korzystanie. Bajka tak jednak nie przez kilka godzin.
Zawsze warto skonsultować się z dodatkowym specjalistą jeżeli coś wzbudza nasz niepokój. Lepiej dokładnie wszystko sprawdzić niż przeoczyć.

Zachęcam do zapoznania się z artykułem o autyźmie:
https://portal.abczdrowie.pl/autyzm-u-dzieci-co-jest-wazne-i-jak-postepowac

Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu