Opóźniona mowa u trzyletniego dziecka

Witam,

mój synek ma 3,1 jest bardzo pogodnym dzieckiem. Moje obawy dotyczą jego rozwoju mowy. Do 2,5 roku nie łączył słów w pary, potem powoli się ruszyło. Aktualnie składa zdania proste i niby ta mowa idzie do przodu, ale często budowane przez niego zdania nie mają ładu i składu. Mówi dużo o sobie w drugiej i trzeciej osobie, chociaż ostatnio co raz więcej pojawia się "ja". Potrafi bez problemu zakomunikować co chce, czego nie chce, gdzie chce iść, co chce robić. Zadaje proste pytania. Rozumie polecenia, ale problem w tym, że często nie rozumie pytań i je zbywa. Byłam z nim u logopedy i Pani powiedziała, że nie widzi nic niepokojącego i wg niej niedługo się rozgada, ale jakoś mnie to nie uspokoiło.

Dodam, że syn nie chodzi jeszcze do przedszkola i całe dnie spędza ze mną, ma brata 7-letniego, z którym lubi się bawić. Z dorosłymi też ma raczej dobry kontakt, bardzo wszystkich lubi. Łatwo go zainteresować zabawami. Bawi się ładnie zabawkami np. jak bawi się samochodami to raczej tematycznie - parkuje, zjeżdża z górek, tankuje, lubi układać puzzle, naklejać naklejki, rysować. Jest sprawny ruchowo, nie ma raczej żadnych nadwrażliwości. Zachowań stereotypowych również nie zauważyłam, nie ma problemów ze zmianami. Kontakt wzrokowy też nie jest chyba zły, nawet jak się o coś pyta to zawsze szuka mojej twarzy wzrokiem. Jednak martwi mnie ta mowa, czy to może być objaw autyzmu? Wszędzie gdzie czytam o tej opóźnionej mowie trop prowadzi do problemów autystycznych.

Bardzo się martwię i proszę o odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Szanowna Pani,

Opóźniony rozwój mowy jako izolowany objaw nie może być podstawą rozpoznawania autyzmu. Aby rozpoznać autyzm, musi być spełniona odpowiednia liczba objawów, występujących w trzech obszarach: komunikowania się, kontaktów społecznych oraz stereotypowych wzorców zachowań i aktywności.
Z Pani opisu wynika, że syn nie przejawia zaburzeń w wymienionych sferach a jego rozwój przebiega prawidłowo.

Ponadto, rozwój mowy u Pani dziecka mieści się w zakresie normy. Od dziecka w wieku 3 lat oczekuje się wypowiadania zdań i wyrażeń komunikatywnych. Z opisu wynika, że dziecko robi systematyczne postępy w mowie. Ponadto, nie ma problemu z komunikowaniem swoich potrzeb otoczeniu, kompensując niedostatki mowy przy pomocy gestów i mimiki. Tak więc rozpoznawanie autyzmu można uznać za mało prawdopodobne.

W razie wątpliwości może Pani skorzystać z konsultacji w rejonowej poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży.

Z pozdrowieniami

Witam. Witam. 2 letnie dziecko (jak podają źródła naukowe) powinno już wypowiadać około 200-300 słów i budować proste zdania. Pani Syn nie łączył słów w pary jako 2,5 latek, zaś teraz, jako 3 letnie dziecko buduje zdania "bez ładu i składu", mówi o sobie w 2 i 3 osobie, nie rozumie pytań. Syn prawdopodobnie ma opóźniony rozwój mowy, radziłabym udać się do logopedy specjalizującego się w terapii małych dzieci. Opóźniony rozwój mowy jest zaburzeniem rozwoju (jednej z jego sfer), ale nie musi świadczyć o autyzmie.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl/