Wkładanie przedmiotów do buzi przez 2-latka a opóźniony rozwój mowy

Mój syn skończył 2 lata i zna i wypowiada kilka słów - mama, tata, baba oraz wyrazy dźwiękonaśladowcze typu brum, miau itp. Największym problemem jest wkładanie przez syna wszystkiego do buzi przez co nie raz się dławił i jest sam dla siebie zagrożeniem. Czy opóźniony rozwój mowy może mieć z tym jakiś związek? Czy powinniśmy udać się do logopedy? Nasi pediatrzy mówią, że przed 3 rokiem życia nie ma to sensu ale nie wiem już jak oduczyć syna brania wszystkiego do buzi oraz zachęcić do mówienia.

Witam! Niektóre dzieci poźniej zaczynają mówić. Ale to nie wpływa w negatywny sposób na rozwój dziecka. Proszę mówić do syna używając zdań złożonych. Dzieci w tym wieku są bardzo chłonne i przyswajają nowe słowa. Kiedy rozwinie się mowa Pani syn zacznie płynnie się wypowiadać. W przypadku wady wymowy proszę skorzystać z pomocy logopedy. Pani syn jest w takim wieku, że próbuje poznawać otoczenie poprzez dotykanie przedmiotów i branie ich do ust. To jest jeden z etapów rozwojowych polegających na eksplorowaniu otoczenia.

Witam. Według źródeł naukowych 2 letnie dziecko powinno wypowiadać około 200-300 słów i budować proste zdania. Pani 2-letni Synek wypowiada tylko kilka słów, ma zatem opóźnienie rozwoju mowy. Wkładanie wszystkiego do buzi może świadczyć o poszukiwaniu bodźców w obrębie ust i twarzy, i może być jednym z symptomów zaburzeń przetwarzania sensorycznego (zaburzeń SI). Radziłbym niezwłocznie udać się z Synkiem na konsultację do logopedy specjalizującego się w diagnozie i terapii małych dzieci.

Z wyrazami szacunku.
Anna Tońska-Szyfelbein, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, terapeuta SI
http://www.logo-ped.gda.pl