Zapytaj lekarza

7 4 0 , 7 8 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wkładanie przedmiotów do buzi przez 2-latka a opóźniony rozwój mowy

Mój syn skończył 2 lata i zna i wypowiada kilka słów - mama, tata, baba oraz wyrazy dźwiękonaśladowcze typu brum, miau itp. Największym problemem jest wkładanie przez syna wszystkiego do buzi przez co nie raz się dławił i jest sam dla siebie zagrożeniem. Czy opóźniony rozwój mowy może mieć z tym jakiś związek? Czy powinniśmy udać się do logopedy? Nasi pediatrzy mówią, że przed 3 rokiem życia nie ma to sensu ale nie wiem już jak oduczyć syna brania wszystkiego do buzi oraz zachęcić do mówienia.
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

Fakty o zdrowiu - Oburęczne dzieci bardziej nadpobudliwe?

Witam! Niektóre dzieci poźniej zaczynają mówić. Ale to nie wpływa w negatywny sposób na rozwój dziecka. Proszę mówić do syna używając zdań złożonych. Dzieci w tym wieku są bardzo chłonne i przyswajają nowe słowa. Kiedy rozwinie się mowa Pani syn zacznie płynnie się wypowiadać. W przypadku wady wymowy proszę skorzystać z pomocy logopedy. Pani syn jest w takim wieku, że próbuje poznawać otoczenie poprzez dotykanie przedmiotów i branie ich do ust. To jest jeden z etapów rozwojowych polegających na eksplorowaniu otoczenia.

0

Witam. Według źródeł naukowych 2 letnie dziecko powinno wypowiadać około 200-300 słów i budować proste zdania. Pani 2-letni Synek wypowiada tylko kilka słów, ma zatem opóźnienie rozwoju mowy. Wkładanie wszystkiego do buzi może świadczyć o poszukiwaniu bodźców w obrębie ust i twarzy, i może być jednym z symptomów zaburzeń przetwarzania sensorycznego (zaburzeń SI). Radziłbym niezwłocznie udać się z Synkiem na konsultację do logopedy specjalizującego się w diagnozie i terapii małych dzieci.

Z wyrazami szacunku.
Anna Tońska-Szyfelbein, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, terapeuta SI
http://www.logo-ped.gda.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy