Opóźniony rozwój mowy u 5-latka

Witam! Mój synek ma 5 lat i niepokoją mnie u niego następujące rzeczy: ma opóźniony prosty rozwój mowy (zdiagnozowany), jest nadwrażliwy na dotyk, nie lubi chodzić do przedszkola, sztywność i niezdarność dłoni, je bardzo niewiele dań, nie lubi nawiązywać kontaktów z grupą dzieci, ostatnio zauważyliśmy, że dziwnie kręci głową robiąc kółko i nie patrzy w oczy jak się do niego mówi poza tym jest bardzo wrażliwy i niestety bardzo nerwowy, proszę o poradę czy to może być autyzm? zmartwiona mama Ania

Witam. Na podstawie krótkiego opisu przytoczonego przez Panią nie można postawić wiążącej diagnozy. Z tego, co Pani pisze problemem Synka jest nie tylko opóźniony rozwój mowy. Symptomy, które Pani przedstawiła nasuwają podejrzenie, iż dziecko ma zaburzenia przetwarzania sensorycznego (SI). Dobrze byłoby pod tym kątem Synka zdiagnozować. Jeśli niepokoi Panią ogólny rozwój dziecka i dostrzega Pani w funkcjonowaniu Syna nieprawidłowości mogące świadczyć o autyźmie, radziłabym udać się do specjalistycznej placówki diagnozującej to zaburzenie. Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein