Jak leczyć skutecznie te migreny z aurą?

Choruje na migreny z aurą. Aura objawia się ubytkami w polu widzenia, zaburzeniami czucia i mowy. W 2022 roku zaczęły się aury w tej postaci i wtedy występowały co miesiąc. Teraz ostatnia aurą i migrena miała miejsce w Październiku 2023. Miałam wykonywany rezonans z kontrastem i tomografię komputerowa z kontrastem. Bez zmian, wszystko w porządku. Jednak ja bardzo źle znoszę świadomość tej choroby. Boje się wychodzić z domu, jeździć samochodem, boje się, że aurą zmieni swoją postać i zemdleje albo sparaliżuje mnie. Dodatkowo czytałam, że migreny z aurą zwiększają ryzyko udaru i boje się że go dostanę. Przestałam żyć przez tą chorobe. Dodatkowo dodam że ataki zawsze dostaje po mocnym odgięciu szyi do tyłu lub spięciu szyi, ale wiem, że nie ma korelacji między kręgosłupem szyjnym, a migrena z aurą...
KOBIETA, 30 LAT 4 dni temu

Dzień dobry.

W opisanym przez Panią problemu brak informacji czy jest Pani pod opieką neurologiczną? Czy przyjmuje Pani leki zalecone przez lekarza prowadzącego?Wymagana jest stacjonarna wizyta w której objawy kliniczne zostaną ocenione przez badanie fizykalne neurologiczne. Na pewno wymagana jest również konsultacja z lekarzem psychiatrą i rozszerzenie diagnostyki.

Domowe sposoby na migrenę pozwalają nie tylko złagodzić objawy napadu migrenowego, ale działają też profilaktycznie, ograniczając częstotliwość nawracających ataków bólu głowy. Istnieje wiele skutecznych metod radzenia sobie z tą powszechną dolegliwością, a do najskuteczniejszych należą kuracje ziołowe, stosowanie technik relaksacyjnych, uprawianie jogi, masaże, okłady, kąpiele czy zmiana nawyków żywieniowych i emocjonalnych.

Aby opracować własną strategię walki z migreną, warto prowadzić tzw. dzienniczek migrenowy, który pozwoli na dobranie najskuteczniejszych środków zaradczych – domowe sposoby wykazują bowiem różną skuteczność w zależności od indywidualnego przypadku.

Dobrym domowym sposobem na migrenę jest stosowanie ziół o działaniu uspokajającym, rozkurczowym, przeciwzapalnym i obniżającym ciśnienie.

Do najpopularniejszych ziół na migrenę należą:

melisa – napar z tego zioła działa uspokajająco, a stres emocjonalny to jeden z wyzwalaczy bólów migrenowych,

waleriana, szyszki chmielu, dziurawiec – podobnie jak melisa działają uspokajająco, wyciszająco i pozwalają uzyskać stan relaksu, łagodząc ból głowy,

rumianek lub krwawnik – napary z tych ziół działają rozkurczowo,

imbir – proszek z tej rośliny działa na bóle migrenowe porównywalnie skutecznie do popularnych leków na migrenę, co udowodniło badanie przeprowadzone w 2014 roku,

złocień maruny – zioło o właściwościach przeciwbólowych znane od starożytności, daje efekty podobne do aspiryny.

Zioła na migrenę działają nie tylko doraźnie, zmniejszając intensywność bólu, ale także profilaktycznie.

Kiedy nieznośny ból głowy znów atakuje, myślisz tylko o tym, jak go zatrzymać. Okazuje się, że ulga w cierpieniu jest na wyciągnięcie ręki i nie wymaga wielkich nakładów finansowych. Bardzo często wystarczy zlokalizować czynnik wywołujący migrenę i wyeliminować go.

Jeżeli przykładowo przyczyną bólu jest złe oświetlenie lub hałas, możesz odciąć się od tych bodźców, zmieniając miejsce pobytu na bardziej zaciszne i wygodne oraz zasłonić okna. Zadbaj o odpowiednią wentylację takiego pomieszczenia. Warto ponadto wypróbować medytację, rozciąganie i jogę, masaże rozluźniające mięśnie szyi i głowy, delikatne masaże skroni lub techniki relaksacji – np. aromaterapię z użyciem olejku lawendowego czy masaż pleców, karku i ramion z wykorzystaniem piłki tenisowej.

W celu złagodzenia bólu możesz też wykorzystać kojące kompresy na głowę. Zimny kompres na czoło, kark i szyję szybko redukuje ból, spowalniając przewodnictwo nerwowe. U niektórych osób lepiej sprawdza się jednak kompres ciepły, dlatego warto przetestować oba warianty. Skuteczne są także ciepłe kąpiele i prysznice, które doskonale relaksują, a jak wiadomo, jedną z głównych przyczyn migreny jest stres. Wykorzystywanie skrajnych temperatur w leczeniu bólu nie jest jednak dla każdego – osoby cierpiące na cukrzycę i problemy z układem krążenia powinny zrezygnować z powyższej metody.

Podobnie jak w przypadku innych schorzeń, skuteczniejsze jest zapobieganie wystąpieniu bólów migrenowych niż leczenie choroby. Okazuje się, że modyfikując styl życia i nawyki żywieniowe można zredukować liczbę ataków bólu głowy z kilku miesięcznie do jednego na kilka tygodni, a nawet miesięcy.

Prawidłowa dieta

Najistotniejsza w tym zakresie jest zmiana diety. Z codziennego jadłospisu należy wyeliminować takie produkty jak: sery pleśniowe, przetworzone mięso, ryby wędzone, kawa, herbata, piwo, wino, czekolada, a także niektóre owoce cytrusowe. Ponadto trzeba ograniczyć spożycie alkoholu, który wywołuje napady bólu migrenowego u co trzeciej osoby cierpiącej na regularne bóle głowy – trunki rozszerzają naczynia krwionośne i działają moczopędnie, co powoduje utratę płynów i elektrolitów w organizmie, a w konsekwencji odwodnienie i ból głowy. Odwodnienie może pojawić się również u abstynentów, dlatego regularne picie odpowiednich ilości wody wskazane jest u każdego, kto boryka się z migreną. Konieczne jest ponadto rzucenie palenia papierosów. Niekiedy przewlekłe bóle głowy są następstwem niedoborów magnezu. W takich przypadkach warto rozważyć suplementację tego pierwiastka.

Właściwa higiena snu

Aby zmniejszyć liczbę napadów bólu migrenowego, należy zadbać o zdrowy sen, gdyż niedosypianie to częsta przyczyna przewlekłych bólów głowy. Dorosła osoba powinna poświęcać na nocny odpoczynek około 7-8 godzin dziennie. Aby sen trwał nieprzerwanie do rana (co jest bardzo ważne), warto przewietrzyć porządnie pokój wieczorem, a także zadbać o ciszę i odpowiednie zaciemnienie w jego wnętrzu.

Migrena to często następstwo nadwerężenia organizmu w kontekście fizycznym i psychicznym – w związku z tym warto ograniczać sytuacje stresowe lub nawet całkowicie odmienić swoje życie.

Co bardziej mocniejszej fitoterapii zachęcam do kontaktu po konsultacji w/w specjalistów

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Naturoterapeuta

Dietetyk