Głównym objawem migreny jest silny ból głowy. Ból głowy jest
pulsujący, tętniący, wiercący zlokalizowany w okolicy skroni lub rzadziej z tyłu w okolicy potylicznej, najczęściej jest jednostronny, czasami w miarę rozwijania się obejmuje drugą stronę głowy.
Ból stopniowo, lecz dosyć szybko narasta,
Cechą charakterystyczna jest, że zwiększa się w czasie zwykłej aktywności fizycznej np. chodzenia; chory zawsze szuka możliwości położenia się w spokojnym miejscu.
Bólowi głowy towarzyszą:
1. nudności, czasem wymioty,
2.nadwrażliwość na światło i(lub) nadwrażliwość na dźwięk, czasem nadwrażliwość na zapachy lub inne bodźce.
Typowo ból głowy trwa od 4 do 72 godzin.
Najczęściej występuje migrena bez aury, migrena z aurą to tylko ok 30 % migren.
Tryptany są lekami specjalnie dedykowanymi migrenie i poza migrenowym bólem głowy w zasadzie nie są skuteczne.
Leczenie migreny zależy od jej rodzaju.
Jeżeli bóle głowy występują rzadko, do kilku razy w miesiącu taką migrenę nazywa się zwykłą czyli epizodyczną a leczenie polega na przerwaniu bólu głowy czyli leczeniu doraźnym.
Leki stosowane w terapii migreny, których jest bardzo wiele należą do różnych grup. Skuteczność leków jest bardzo indywidualna, a wybór leku często polega na stosowaniu metody eliminacji i dobraniu najbardziej skutecznego środka. Najczęściej są to „popularne leki przeciwbólowe”, nie powinno się jednak stosować leków łączonych zawierających kofeinę, kodeinę lub tramadol. Leki te, mimo że są skuteczne i ból głowy szybko ustępuje, równie szybko powodują przejście migreny w postać przewlekłą.
Coraz większą popularność w leczeniu migreny epizodycznej zyskują tryptany. Tryptany są skuteczne w hamowaniu nie tylko bólu, ale też i objawów towarzyszących jak nadwrażliwość na światło i hałas. Uważa się, że nie należy przyjmować więcej niż 1-2 tabletkę tryptanów w ciągu doby i nie więcej niż 8 tabletek w ciągu miesiąca.
Jeśli migrena epizodyczna jest częsta, należy myśleć o leczeniu profilaktycznym. Do leczenia profilaktycznego najczęściej stosuje się niektóre leki przeciwdepresyjne, niektóre leki przeciwpadaczkowe, blokery kanału wapniowego, beta adrenolityki. Warunkiem powodzenia terapii jest stosowanie tych leków odpowiednio długo i w odpowiednio dużych dawkach.
Nowoczesnym i bezpiecznym sposobem leczenia migreny przewlekłej jest leczenie toksyną botulinową. Na świecie stosowana od kilkunastu lat, w Polsce od kilku. Leczenie toksyną botulinową uznawane jest przez przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy i Międzynarodowego Stowarzyszenia Bólów Głowy za najskuteczniejszy sposób leczenia migreny przewlekłej. Działanie przeciwbólowe rozpoczyna się po około 3 dniach od jej podania i utrzymuje się przez około 3-6 miesięcy. Leczenie jest skuteczne u około 80% chorych. U około połowy pacjentów dochodzi do całkowitego ustąpienia bólów głowy, a u pozostałych do znacznego zmniejszenia liczby dni w miesiącu z bólem głowy lub zmniejszenia natężenia bólu.
Ból głowy nie musi być pulsujący, aby rozpoznać migrenę. Jeśli ból głowy występuje codziennie, możliwe że nadużywa Pani leków przeciwbólowych oraz tryptanów. Jeśli przez więcej niż 10 dni w miesiącu przez więcej niż 3 miesiące przyjmuje Pani tryptany można podejrzewać ból głowy z odbicia.
Wskazana konsultacja u neurologa specjalizującego się w leczeniu bólów głowy. Pod kontrolą lekarza można rozpocząć leczenie bólów głowy z odbicia polegające na ostawieniu wszystkich leków przeciwbólowych i włączeniu leczenia prewencyjnego, ew. rozważenie leczenia toksyną botulinową. Zapraszam na blog znajdujący sie na stronie www.athleticomed.pl. W zakładce blog/ wiedza znajdzie Pani informacje na temat migreny i bólu głowy z odbicia.
Pozdrawiam
Magdalena Nowaczewska
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Bóle migrenowe a wskazania do tomografii głowy – odpowiada Dr n. med. Adrianna Wilczek
- Migrena z aurą a stosowanie tabletek antykoncepcyjnych – odpowiada Lek. Beata Sterlińska-Tulimowska
- Ból głowy z prawej strony – odpowiada Lek. Rafał Gryszkiewicz
- Wymioty po przyjęciu tabletek przeciwbólowych a możliwość przyjęcia kolejnego leku – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Ból głowy, nadciśnienie i migrena a wynik MR – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Przyjmowanie leku Sumatriptan a planowanie ciąży – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Bóle głowy z prawej strony – odpowiada Dr n. med. Adrianna Wilczek
- Wynik badań EEG i migrena – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Guz przy skroni a migrena – odpowiada Lek. Rafał Gryszkiewicz
- Silne migreny i mierzenie ciśnienia – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
artykuły
Ten problem ma nawet 8 mln Polaków. Ratujący lek w końcu jest dostępny bez recepty
Napadowy, silny, pulsujący ból głowy, przebiegając
Toksyna botulinowa w leczeniu migreny.
Artykuł sponsorowany Ból głowy to jedna z najczęs
Tryptany - leki, działanie, wskazania i przeciwwskazania
Tryptany to leki, które stosuje się do łagodzenia