Witam, wskazany jest kontakt z neurologiem. Ból mogą mieć charakter migrenowy, choroba ta nie przebiega u wszystkich osób jednakowo. Wykluczyć należy jednak inne dolegliwości neurologiczne, chorobę zatok przynosowych. Konieczne może się okazać zastosowanie leków przeciwbólowych silniejszych, niż dostępne bez recepty.
Leczenie migreny zależy od jej rodzaju.
Jeżeli bóle głowy występują rzadko, do kilku razy w miesiącu taką migrenę nazywa się zwykłą czyli epizodyczną a leczenie polega na przerwaniu bólu głowy czyli leczeniu doraźnym.
Leki stosowane w terapii migreny, których jest bardzo wiele należą do różnych grup. Skuteczność leków jest bardzo indywidualna, a wybór leku często polega na stosowaniu metody eliminacji i dobraniu najbardziej skutecznego środka. Najczęściej są to „popularne leki przeciwbólowe”, nie powinno się jednak stosować leków łączonych zawierających kofeinę, kodeinę lub tramadol. Leki te, mimo że są skuteczne i ból głowy szybko ustępuje, równie szybko powodują przejście migreny w postać przewlekłą.
Coraz większą popularność w leczeniu migreny epizodycznej zyskują tryptany. Tryptany są skuteczne w hamowaniu nie tylko bólu, ale też i objawów towarzyszących jak nadwrażliwość na światło i hałas. Uważa się, że nie należy przyjmować więcej niż 1 tabletkę tryptanów w ciągu doby i nie więcej niż 8 tabletek w ciągu miesiąca.
Jeśli migrena epizodyczna jest częsta, należy myśleć o leczeniu profilaktycznym. Do leczenia profilaktycznego najczęściej stosuje się niektóre leki przeciwdepresyjne, niektóre leki przeciwpadaczkowe, blokery kanału wapniowego, beta adrenolityki. Warunkiem powodzenia terapii jest stosowanie tych leków odpowiednio długo i w odpowiednio dużych dawkach.
Nowoczesnym i bezpiecznym sposobem leczenia migreny przewlekłej jest leczenie toksyną botulinową. Na świecie stosowana od kilkunastu lat, w Polsce od kilku. Leczenie toksyną botulinową uznawane jest przez przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy i Międzynarodowego Stowarzyszenia Bólów Głowy za najskuteczniejszy sposób leczenia migreny przewlekłej. Działanie przeciwbólowe rozpoczyna się po około 3 dniach od jej podania i utrzymuje się przez około 3-6 miesięcy. Leczenie jest skuteczne u około 80% chorych. U około połowy pacjentów dochodzi do całkowitego ustąpienia bólów głowy, a u pozostałych do znacznego zmniejszenia liczby dni w miesiącu z bólem głowy lub zmniejszenia natężenia bólu.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Bóle głowy z prawej strony – odpowiada Dr n. med. Adrianna Wilczek
- Migrena z aurą a stosowanie tabletek antykoncepcyjnych – odpowiada Lek. Beata Sterlińska-Tulimowska
- Bóle migrenowe a wskazania do tomografii głowy – odpowiada Dr n. med. Adrianna Wilczek
- Ból głowy, nadciśnienie i migrena a wynik MR – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Wymioty po przyjęciu tabletek przeciwbólowych a możliwość przyjęcia kolejnego leku – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Silne migreny i drętwienie twarzy i kończyn – odpowiada Lek. Jerzy Bajko
- Guz przy skroni a migrena – odpowiada Lek. Rafał Gryszkiewicz
- Czy jest to możliwe, że leki migrenowe pomagają na inny typ bólu głowy? – odpowiada Dr n. med. Anna Błażucka
- Przyjmowanie leku Sumatriptan a planowanie ciąży – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Silne migreny i mierzenie ciśnienia – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
artykuły
Tryptany - leki, działanie, wskazania i przeciwwskazania
Tryptany to leki, które stosuje się do łagodzenia
Popularny środek na zmarszczki uwalnia od bólu głowy. Teraz jest za darmo. "Chorzy odżywają"
Z migreną zmaga się nawet osiem milionów Polaków.
Ból głowy - przyczyny, objawy, rodzaje i sposoby leczenia
Ból głowy to jedna z najczęściej pojawiających się