Witam, zmianę powinien zobaczyć lekarz, może ona wymagać wykonania badań dodatkowych. Bez badania lekarskiego i badań obrazowych nie można wykluczyć związku zmiany z bólami głowy, choć nagle pojawiająca się zmiana ma najprawdopodobniej niewielki wpływ na wieloletnie dolegliwości.
Leczenie migreny zależy od jej rodzaju.
Jeżeli bóle głowy występują rzadko, do kilku razy w miesiącu taką migrenę nazywa się zwykłą czyli epizodyczną a leczenie polega na przerwaniu bólu głowy czyli leczeniu doraźnym.
Leki stosowane w terapii migreny, których jest bardzo wiele należą do różnych grup. Skuteczność leków jest bardzo indywidualna, a wybór leku często polega na stosowaniu metody eliminacji i dobraniu najbardziej skutecznego środka. Najczęściej są to „popularne leki przeciwbólowe”, nie powinno się jednak stosować leków łączonych zawierających kofeinę, kodeinę lub tramadol. Leki te, mimo że są skuteczne i ból głowy szybko ustępuje, równie szybko powodują przejście migreny w postać przewlekłą.
Coraz większą popularność w leczeniu migreny epizodycznej zyskują tryptany. Tryptany są skuteczne w hamowaniu nie tylko bólu, ale też i objawów towarzyszących jak nadwrażliwość na światło i hałas. Uważa się, że nie należy przyjmować więcej niż 1 tabletkę tryptanów w ciągu doby i nie więcej niż 8 tabletek w ciągu miesiąca.
Jeśli migrena epizodyczna jest częsta, należy myśleć o leczeniu profilaktycznym. Do leczenia profilaktycznego najczęściej stosuje się niektóre leki przeciwdepresyjne, niektóre leki przeciwpadaczkowe, blokery kanału wapniowego, beta adrenolityki. Warunkiem powodzenia terapii jest stosowanie tych leków odpowiednio długo i w odpowiednio dużych dawkach.
Nowoczesnym i bezpiecznym sposobem leczenia migreny przewlekłej jest leczenie toksyną botulinową. Na świecie stosowana od kilkunastu lat, w Polsce od kilku. Leczenie toksyną botulinową uznawane jest przez przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy i Międzynarodowego Stowarzyszenia Bólów Głowy za najskuteczniejszy sposób leczenia migreny przewlekłej. Działanie przeciwbólowe rozpoczyna się po około 3 dniach od jej podania i utrzymuje się przez około 3-6 miesięcy. Leczenie jest skuteczne u około 80% chorych. U około połowy pacjentów dochodzi do całkowitego ustąpienia bólów głowy, a u pozostałych do znacznego zmniejszenia liczby dni w miesiącu z bólem głowy lub zmniejszenia natężenia bólu.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Migrena z aurą a stosowanie tabletek antykoncepcyjnych – odpowiada Lek. Beata Sterlińska-Tulimowska
- Ból głowy, nadciśnienie i migrena a wynik MR – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Bóle migrenowe a wskazania do tomografii głowy – odpowiada Dr n. med. Adrianna Wilczek
- Silne migreny i mierzenie ciśnienia – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Wymioty po przyjęciu tabletek przeciwbólowych a możliwość przyjęcia kolejnego leku – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Wynik badań EEG i migrena – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Silne migreny i drętwienie twarzy i kończyn – odpowiada Lek. Jerzy Bajko
- Przyjmowanie leku Sumatriptan a planowanie ciąży – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Bóle głowy z prawej strony – odpowiada Dr n. med. Adrianna Wilczek
- Czy jest to możliwe, że leki migrenowe pomagają na inny typ bólu głowy? – odpowiada Dr n. med. Anna Błażucka
artykuły
Popularny środek na zmarszczki uwalnia od bólu głowy. Teraz jest za darmo. "Chorzy odżywają"
Z migreną zmaga się nawet osiem milionów Polaków.
Tryptany - leki, działanie, wskazania i przeciwwskazania
Tryptany to leki, które stosuje się do łagodzenia
Toksyna botulinowa w leczeniu migreny.
Artykuł sponsorowany Ból głowy to jedna z najczęs