Dlaczego miałam te zawroty głowy?

Witam. Od 4 lat pracuje używając codziennie przez 8 godzin słuchawek do uszu w których słychać głos. Dziś 2 raz zdarzyl mi się incydent zawrotów glowy (1 w lipcu, pojechałam na SOR TK glowy bez konst. Wyszło ok). Nic nie przewidywało zawrotów, po prostu się pojawiły, trwaly kilka sekund, mialam uczucie zatkanych uszu, siedziałam przed komputerem. Zdarzaja sie tez bole glowy, ucisk w skroniach.Nigdy wcześniej mi się to nie zdarzało, w tym roku dopiero zaczęło. Czy mogą być one związane z moją pracą? Narzekam też na bole szyi promieniujące w jedną stronę.
KOBIETA, 39 LAT 3 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry,

Dziękuję za przesłanie pytania. Domyślam się, że pojawiające się zawroty głowy, uczucie zatkanych uszu, bóle głowy oraz promieniujący ból szyi są nieprzyjemne i budzą w Pani niepokój.

Objawy, które Pani opisuje mogą mieć kilka możliwych przyczyn i rzeczywiście mogą być związane z wykonywaną pracą. Długotrwałe używanie słuchawek oraz praca przy komputerze mogą wpływać na zdrowie.

Zawroty głowy i uczucie zatkanych uszu mogą być wynikiem długotrwałego korzystania ze słuchawek, zwłaszcza jeśli dźwięk jest odtwarzany na wysokim poziomie głośności. Może to prowadzić do nadmiernego napięcia mięśni w okolicy uszu i szczęki oraz wpływać na funkcjonowanie błędnika, który odpowiada za równowagę. Z kolei ból szyi i głowy oraz ucisk w skroniach mogą wynikać z nieprawidłowej postawy podczas pracy przy komputerze, prowadzącej do napięcia mięśni szyi, karku i głowy. Tzw. zespół bólowy szyjno-czaszkowy jest częstym problemem u osób pracujących w pozycji siedzącej przez wiele godzin.

Proponuję kilka kroków, które mogą pomóc złagodzić te objawy:

- Regularne przerwy w pracy, co godzinę lub półtorej, aby rozciągnąć szyję i zmienić pozycję ciała.

- Ćwiczenia rozluźniające mięśnie szyi i karku, które mogą zmniejszyć napięcie.

- Zmiana ustawień stanowiska pracy, o ile ma Pani taką możliwość, by ergonomicznie dostosować je do Pani potrzeb, np. unikanie pochylania głowy w przód i dbanie o prawidłową wysokość monitora.

- Pomocna byłaby również kontrola głośności i częstotliwości używania słuchawek. Warto ograniczyć ich czas użycia, jeśli to możliwe, i stosować modele o lepszej izolacji akustycznej.

Jeśli objawy zawrotów głowy będą się powtarzać lub nasilać, zachęcam Panią do konsultacji z laryngologiem, który oceni stan błędnika i wykluczy problemy z uchem wewnętrznym. Warto też skonsultować się z neurologiem, aby wykluczyć inne potencjalne przyczyny, takie jak migreny lub problemy z ukrwieniem.

Zachęcam do zapoznania się z artykułami, które mogą dostarczyć dodatkowych informacji:

- https://portal.abczdrowie.pl/zawroty-glowy

- https://portal.abczdrowie.pl/kregoslup-szyjny-a-zawroty-glowy

- https://portal.abczdrowie.pl/prawidlowa-pozycja-siedzaca-nie-istnieje

Życzę Pani wszystkiego dobrego i dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty