Czy zawroty głowy mogą mieć związek z kręgosłupem?
Witam. Mam zawroty glowy I zaburzenia rownowagi,które utrzymują się ciągle,całą dobę od 7 tygodni. Nie mogę funkcjonować. MR głowy w porządku, bkednik podobno wykluczony ,bo nie mam oczoplasu i nie wymiotuję, chociaż jest mi czasami nue dobrze Doppler też ok. W kręgosłupie szyjnym wypukliny ,ale czy od kregislupa szyjnego mogą utrzymywać się ciągłe zawroty?

KOBIETA, 64 LAT 7 miesięcy temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Dzień dobry,
Domyślam się, że zawroty głowy i zaburzenia równowagi, które nieprzerwanie trwają przez tak długi czas, mogą być niezmiernie uciążliwe i wpływać na codzienne funkcjonowanie. Rozumiem Panią i współczuję trudności, jakie Pani przeżywa. Przyczyny zawrotów głowy mogą być różnorodne, a ich diagnozowanie często jest złożonym procesem, jednak brak diagnozy, a więc i leczenia, może frustrować.
Wypukliny w kręgosłupie szyjnym mogą powodować ucisk na nerwy lub naczynia krwionośne, co teoretycznie może prowadzić do zawrotów głowy, z drugiej strony nie jest to najczęstsza przyczyna ciągłych zawrotów głowy u osób zgłaszających się do lekarza z tym problemem. Ponieważ MR głowy i badania naczyniowe nie wykazały istotnych nieprawidłowości, warto rozważyć inne potencjalne źródła dolegliwości, takie jak zaburzenia błędnika, problemy z uchem wewnętrznym, czy nawet czynniki psychogeniczne, które również mogą manifestować się poprzez objawy somatyczne, jak zawroty głowy.
Proponuję skonsultowanie się z otolaryngologiem lub neurologiem, który może zlecić bardziej szczegółowe badania błędnika lub inne testy diagnostyczne. Możliwe, że pomocna okazałaby się rozmowa z psychologiem w kierunku weryfikacji podłoża psychosomatycznego.
Zapraszam też do lektury artykułów: